اسپارک یک پهپاد کوچک است که همه‌ی تکنولوژی‌های منحصر به فرد کمپانی DJI را در خود جای داده و امکان ثبت تصاویر هوایی فوق‌العاده را فراهم کرده است. این پهپاد با قابلیت کنترل پرواز هوشمند، گیمبال مکانیکی و فیلمبرداری 1080p شما را قادر می‌سازد تا مرز خلاقیتتان را جا به جا کنید.

اسپارک یکی از جدیدترین پهپادهای DJI و البته کوچک‌ترین آن‌ها است. این پهپاد را می‌توان از طریق تلفن هوشمند، ریموت کنترل و حرکت دست کنترل کرد. اسپارک به سیستم دید پیشرفته و سنسور اسکن 3 بعدی مجهز است که به کمک آن می‌تواند محیط را آنالیز کرده و از برخورد با موانع جلوگیری کند. دوربین اسپارک توان فیلمبرداری با کیفیت 1080p را دارد و همینطور می‌تواند عکس‌های 12 مگاپیکسلی ثبت کند. این پهپاد با حداکثر سرعت 50 کیلومتر بر ساعت و 16 دقیقه پرواز، یک پهپاد سلفی کوچک و جذاب به حساب می‌آید که عکاسی و فیلمبرداری هوایی را به ‌جذاب‌ترین شکل، ممکن می‌کند.


کوچک، زیبا و رنگی

یکی از بهترین خصوصیات پهپادهای کمپانی دی‌جی‌آی کیفیت ساخت بالای این محصولات است. اسپارک با 300 گرم وزن کوچک‌ترین پهپاد از خانواده‌ی پهپادهای دی‌جی‌آی به حساب می‌آید. این پهپاد طراحی جذاب و زیبایی دارد و به نسبت تکنولوژی‌های مختلفی که در خود جای داده اندازه‌ی آن بسیار کوچک است. زیر بدنه‌ی اسپارک سنسور موقعیت یاب قرار گرفته است و جلوی بدنه‌ی اسپارک یک مستطیل شفاف قرمز رنگ قرار دارد که سنسور اسکن 3 بعدی پشت آن تعبیه شده است.اسپارک از این سنسور برای تشخیص موانع و دنبال کردن سوژه استفاده می‌کند. زیر این سنسور دوربین اسپارک قرار دارد.


پشت بدنه‌ی اسپارک محفظه‌ی کوچکی قرار دارد که ورودی میکرو USB و کارت حافظه Micro SD در این قسمت تعبیه شده است.یکی از مهم‌ترین نکات در طراحی اسپارک که آن را از رقبا جلوتر قرار می‌دهد تنوع رنگی این پهپاد است. ‌اسپارک را می‌توان در رنگ‌های سفید، قرمز، زرد، آبی و سبز تهیه کرد که در هر کدام رنگ صفحه‌ی بدنه‌ی اسپارک تغییر می‌کند.


کنترل به شکل‌های مختلف

اسپارک تا حد زیادی شبیه به برادرهای بزرگ‌تر خود است با این تفاوت که در اندازه‌ی کوچک‌تر تولید شده است و به شکل پیش‌فرض بدون ریموت کنترل عرضه می‌شود. اصلی‌ترین راه برای کنترل اسپارک استفاده از اپلیکیشن DJI است.با اتصال اسپارک به تلفن همراه و اپلیکیشن مخصوص، زاویه‌ی دید دوبین روی اپلیکیشن به نمایش در می‌آید و می‌توان آن را در حالت‌های مختلف پروازی و تصویر برداری تنظیم کرد. هنگام کار با اسپارک از طریق اپلیکیشن و تلفن هوشمند می‌توان تا فاصله‌ی 100 متری به شکل افقی و 50 متری به شکل عمودی پهپاد را کنترل کرد.

در نسخه‌ی معمولی اسپارک ریموت کنترل عرضه نمی‌شود اما در نسخه‌ی کمبوی اسپارک که همراه با تجهیزات جانبی مختلف است، ریموت کنترل در جعبه محصول قرار دارد. علاوه بر این می‌توان ریموت کنترل اسپارک را به شکل جداگانه هم تهیه کرد. ریموت کنترل، پرواز با اسپارک را بسیار ساده‌تر می‌کند. همینطور حالت پرواز S که در آن پهپاد با سرعت بیشتری پرواز می‌کند فقط با استفاده از ریموت کنترل فعال می‌شود. ارتباط ریموت کنترل با اسپارک می‌تواند تا 500 متر برقرار باشد. البته رنج اصلی ارتباط ریموت کنترل و اسپارک با یکدیگر تا 2 کیلومتر است اما در نقاطی از جهان مثل کشورهای اروپایی استفاده از این فاصله ممنوع است.

اما برجسته‌ترین قابلیت اسپارک که به محبوب این درون کوچک کمک زیادی کرد پرواز و کنترل آن به کمک حرکات دست است. برای کار با اسپارک به وسیله‌ی دست حتی لازم نیست آن را به اپلیکیشن تلفن همراه متصل کرد. کافی است پهپاد اسپارک را روشن کنید و آن را روی دست و انگشتانتان قرار داده و 2 بار روی دکمه‌ی پاور ضربه بزنید. اسپارک خود به خود موقعیت شما را تشخیص داده، از روی دستتان بلند می‌شود و روبروی شما در هوا ثابت می‌ماند.


از اینجا به بعد می‌توانید با حرکت دست خود اسپارک را در هوا کنترل کنید. البته نباید توقع داشت که با حرکت دست بتوان از تمام قابلیت‌های اسپارک استفاده کرد اما می‌توان با آن کارهای زیادی انجام داد.


 با حرکت چپ و راست دست روبروی اسپارک، این پهپاد به جهت حرکت دست تغییر مسیر می‌دهد. همینطور با درست کردن شکل مستطیل به کمک انگشت شصت و اشاره دستور ثبت عکس برای اسپارک ارسال می‌شود و به راحتی می‌توان سلفی گرفت.این البته تنها قابلیت‌های کنترلی اسپارک به وسیله‌ی دست نیست. با چند ثانیه تکان دادن دست از چپ به راست ، اسپارک به عقب و بالا پرواز می‌کند تا به زاویه‌ی بازتری از شما برسد. هم‌زمان حالت دنبال کردن سوژه هم فعال می‌شود تا پهپاد شما را گم نکند. این قابلیت کمک می‌کند تا اسپارک شما را به عنوان سوژه‌ی اصلی شناسایی کرده و به شکل خودکار شما را دنبال کند. در این حالت هم می‌توانید با درست کردن مستطیل از خودتان عکس بگیرید یا با نگه داشتن دستانتان به شکل حرف V اسپارک را پیش خودتان برگردانید. برای فرود اسپارک کافی است دستتان را دراز کرده و کف دستتان به سمت بالا باشد تا اسپارک به کمک سنسورهایش به آرامی روی دست شما فرود بیاید.


پرواز چابک و مطمئن

اگرچه روی کاغذ ممکن است اسپارک مشابه پهپادهای مشابه از کمپانی‌های دیگر باشد اما بعد از به پرواز درآمدن، کیفیت بالای آن نسبت به رقبا مشخص می‌شود. برای پهپادی با این اندازه کنترل پرواز اسپارک فوق‌العاده است.  این پهپاد حتی در شرایط وزش باد هم عملکرد قابل توجهی در حفظ موقعیت خود دارد. معمولا پهپادهای کوچک با مشکل بی‌ثباتی در حین پرواز مواجه می‌شوند اما اسپارک در این مورد بسیار خوب عمل می‌کند و تجربه‌ی پرواز مطمئنی را فراهم می‌کند.


یک مزیت بسیار مهم اسپارک تشخیص هوشمند موانع است. این قابلیت به راحتی در بین پهپادهای کمپانی‌های دیگر یافت نمی‌شود و پرواز پهپاد را بهبود قابل توجهی می‌بخشد. اسپارک می‌تواند موانع را تا 5 متر به شکل هوشمند تشخیص داده و از برخورد با آن‌ها جلوگیری کند. اگرچه به نسبت مدل‌های بزرگ‌تر و گران‌تر DJI، اسپارک فقط موانع نزدیک‌ را تشخیص می‌دهد اما برای پهپادی با این اندازه نتیجه‌ی فوق‌العاده‌ای دارد.البته ممکن است این قابلیت در مورد موانعی که سطح پوشش پیچیده‌ای دارند  کمی خطا داشته باشد. با این حال حتی اگر تجربه‌ی چندانی در پرواز با پهپادها نداشته باشید به کمک سیستم تشخیص مانع می‌توانید از سقوط پهپادتان جلوگیری کنید.

باید اسپارک را یک پرنده‌ی کوچک با قابلیت‌های هوشمند بزرگ دانست. این قابلیت‌های هوشمند با هدف پرواز ساده‌تر با پهپاد طراحی شده‌اند و در هدفشان بسیار موفق هستند. به جز حالت‌های پرواز و فیلمبرداری معمول در پهپادهای DJI مثل TapFly و Active Track اسپارک به قابلیت‌های پروازی جدیدی هم مجهز است که کمک می‌کند تصاویر فوق‌العاده جذاب و سینمایی‌ای ثبت کنید.

حالت‌های پرواز:

حالت P: این حالت زمانی به بهترین نحو کار می‌کند که سیگنال جی‌پی‌اس قوی باشد. اسپارک از GPS و سیستم دید استفاده می‌کند تا موقعیت خود را ثابت نگه دارد، از بین موانع بگذرد یا حرکت سوژه را دنبال کند. حالت‌های پیشرفته‌ی TapFly  و ActiveTrack در این مود قابل استفاده است.

حالت A: اسپارک زمانی در این حالت قرار می‌گیرد که GPS و سیستم موقعیت یاب در دسترس نباشند. در این شرایط اسپارک فقط از سیستم فشارسنج برای موقعیت‌یابی و کنترل بهره می‌برد.

حالت S: این حالت تنها با استفاده از ریموت کنترل فعال می‌شود. حالت S مشابه با حالت P است. با این تفاوت که اسپارک به شکلی تنظیم می‌شود که قابلیت مانور بیشتری داشته باشد. سرعت حرکت در این حالت بیشتر از معمول است. همچنین اسکنر 3 بعدی در حالت  S غیر فعال است در نتیجه اسپارک نمی‌تواند موانع را تشخیص دهد.


حالت‌های تصویربرداری:

Rocket: اسپارک به سرعت از سوژه فاصله می‌گیرد و به شکل عمودی اوج می‌گیرد. دوربین در این حالت به سمت پایین است.

Dronie: در حالی که دوربین روی سوژه قفل شده است اسپارک به سمت بالا و عقب پرواز می‌کند.

Circle: در حالی که دوربین روی سوژه قفل شده است اسپارک دور سوژه می‌چرخد.

Helix: اسپارک به حالت اسپیرال دور سوژه می‌چرخد.

Active Track: در این حالت اسپارک اجزای مختلف تصویر را آنالیز می‌کند و بر اساس سرعت و شکل حرکت، آن‌ها را دنبال می‌کند.

Trace: حرکت سوژه در این حالت از کنار یا روبرو دنبال می‌شود و  اسپارک می‌تواند به دور سوژه می‌چرخد.

Profile: در این حالت اسپارک سوژه را از یک زاویه‌ی مشخص دنبال می‌کند.

Direction: اسپارک در جهتی که مشخص می‌کنید پرواز می‌کند.

Coordinate: در این حالت با انتخاب یک نقطه از تصویر اسپارک با حفظ ارتفاع به سمت آن نقطه می‌رود.

TapFly: در این حالت تصویر نهایی‌ای که می‌خواهید را مجسم می‌کنید و اسپارک آن را برای شما ثبت می‌کند. این حالت با انتخاب نقطه‌ای در تصویر فعال می‌شود.

تمام این قابلیت‌ها می‌توانند با انتخاب یک گزینه روی تلفن همراهتان فعال شوند که بسیار ساده و جذاب است. سادگی استفاده از این حالت‌ها باعث شده است که برای ثبت فیلم‌های جذاب نیازی نباشد که تجربه‌ی زیادی در فیلمبرداری و پرواز با پهپادها داشته باشید.


در کنار این‌ها باید در نظر داشت که اسپارک به قابلیت‌های ایمنی توجه ویژه‌ای کرده است. مثل تمام پهپادهای اخیر DJI اسپارک هم مجهز به قابلیت بازگشت خودکار به خانه است. اگر باتری اسپارک رو به اتمام باشد، ارتباط کنترل کننده با اسپارک قطع شود و یا دکمه‌ی بازگشت به خانه زده شود اسپارک به شکل خودکار و بر اساس اطلاعات جی‌پی‌اس به نقطه‌ی ابتدایی خود باز می‌گردد و از تصاویر ثبت شده برای فرود مناسب استفاده می‌کند. علاوه بر این زمانی که اسپارک تشخیص دهد پهپاد نزدیک فرودگاه به پرواز در آمده و یا در منطقه‌ی پرواز ممنوع قرار دارد با ارسال اخطار شما را از این موضوع مطلع می‌کند. کمپانی DJI  در اپلیکیشن خود یک شبیه‌ساز پرواز هم طراحی کرده است که قبل از به پرواز در آورد اسپارک می‌توانید به کمک آن تمرین کنید.

دوربین:

دوربین اسپارک از سنسور CMOS 1/2.3' بهره می‌برد که می‌تواند عکس‌های 12 مگاپیکسلی ثبت کند. همچنین قابلیت فیلمبرداری با کیفیت 1080p و 30 فریم در ثانیه را دارد. کیفیت فیلم‌های گرفته شده با اسپارک بسیار خوب است. مخصوصا که اسپارک به یک گیمبال دو محوره هم مجهز است که باعث می‌شود لرزش‌ها و حرکت اسپارک تاثیری بر کیفیت فیلم نهایی نداشته باشد و لرزش‌های تصویر به شکل فیزیکی خنثی شود. استفاده از گیمبال دو محوره DJI را از رقبا پیش می‌اندازد چرا که اکثر پهپادهای سلفی از گیمبال‌های تک محوره استفاده می‌کنند که تاثیر کم‌تری در خنثی کردن لرزش‌‌ها دارد.دوربین اسپارک به شکل پیش فرض در حالت اتوماتیک کار می‌کند اما می‌توان آن را به شکل دستی هم تنظیم کرد و ISO، سرعت شاتر و وایت بالانس را تعیین کرد. همچنین حالت‌های تصویربرداری دیگری مثل ثبت چند عکس، تایمر، پانورا هم برای دوربین اسپارک در نظر گرفته شده است.

باتری

مشخصاتی که DJI برای باتری اسپارک اعلام کرده است 16 دقیقه پرواز با شارژ کامل در شرایط جوی پایدار است. البته این زمان بسته به شرایط محیط و حالت پرواز اسپارک متفاوت است. در بررسی سایت دیجیتال‌ترندز، زمان پرواز اسپارک تا پایان باتری و فرود اضطراری آن 14 دقیقه و 10 ثانیه محاسبه شده است. در حالت پرواز معمولی با استفاده از موتورها، سنسورها و قابلیت‌های مختلف پهپاد می‌توان توقع زمان پرواز در حدود 13 تا 14 دقیقه را داشت. اگرچه این زمان چند دقیقه با زمان اعلام شده از طرف DJI متفاوت است اما کماکان اسپارک نسبت به رقبا عملکرد بسیار بهتری دارد. نباید فراموش کرد که مدل  اسپارک کومبو همراه با 2 باتری عرضه می‌شود در نتیجه می‌توان برای 26 دقیقه آن را به پرواز درآورد. اسپارک کومبو به دلیل تجهیزات جانبی‌ای که همراه با آن ارائه می‌شود قیمت بالاتری دارد.


شارژ باتری اسپارک بسته به میزان شارژ باقی مانده در باتری متفاوت است. اگر در وضعیت فرود اضطراری به دلیل تمام شدن شارژ قرار داشته باشد حدود 45 دقیقه زمان لازم است تا  باتری دوباره به 100 درصد برسد. اما اگر بعد از اولین اخطار باتری، آن را شارژ کنید در مدت  زمانی بین 30 تا 35 دقیقه می‌توانید به شارژ 100 درصد برگردید.

جمع‌بندی:

اسپارک یک پهپاد کوچک و بسیار مناسب برای سلفی است. این پهپاد با توان پروازی حداکثر 16 دقیقه و حالت‌های پروازی مختلف امکان فیلمبرداری و عکاسی هوایی را به سادگی فراهم می‌کند. 


شما می‌توانید پهپاد DJI Spark  و DJI Spark کمبو را از سایت اولنز تهیه کنید.

مشخصات:

پهپاد DJI Spark

وزن در حالت تیک‌آف: 300 گرم

اندازه: 143x143x55mm

حداکثر سرعت صعود: 3 متر بر ثانیه در حالت Sport و بدون وزش باد

حداکثر سرعت فرود: 3 متر بر ثانیه در حالت فرود خودکار

حداکثر سرعت پرواز: 50 کیلومتر بر ساعت

حداکثر ارتفاع پرواز بالاتر از سطح آب: 4000 متر

حداکثر زمان پرواز: 16 دقیقه بدون وزش باد

حداکثر زمان معلق در هوا: 15 دقیقه بدون باد

دمای قابل استفاده: 0 تا 40 درجه‌ی سانتی گراد

سیستم موقعیت یاب ماهواره‌ای: GPS/GLONASS

سنسور اسکن 3 بعدی(تشخیص مانع):  عملکرد در فاصله‌ی 0.2 تا 5 متر با قابلیت تشخیص اجسام غیر شفاف بزرگ‌تر از 20x20cm

مجهز به گیمبال دو محوره Pitch - Roll

برد وای‌فای: 100 متر  طولی و 50 متر ارتفاع

مشخصات دوربین:

سنسور: 1/2.3" CMOS با 12 مگاپیکسل فعال

لنز: زاویه دید از دو متر تا بینهایت با f/2.6

تنظیم ISO ویدیو: 100 تا 3200

تنظیم ISO عکس: 100-1600

سرعت شاتر الکترونیکی: 2-1/8000 s

اندازه‌ی تصویر:

3968×2976

1440×1080 با عمق میدان کم

2300×1280 با پانورامای افقی

960×1280 با پاتورامای عمودی

حالت‌های عکاسی:

تک عکس

عکاسی پیاپی (3 عکس)

عکاسی زمان‌دار با زمان 2/3/5/7/10/15/20/30/60 ثانیه

رزولوشن ویدیو: 1920x1080 3p

فرمت ذخیره‌ی ویدیو: MP4MPEG-4 AVC/H.264

باتری:

ظرفیت: 1480 میلی‌آمپر

مدل باتری: LiPo 3S

وزن: 95 گرم


شما می‌توانید پهپاد DJI Spark  و DJI Spark کمبو را از سایت اولنز تهیه کنید.
منبع: DJI/DigitalTrends/Alphr

  • تاریخ مطلب: 2017-08-23