پیشرفت چشم‌گیر دوربین تلفن‌های هوشمند باعث شده است که هر کس بتواند به راحتی تصاویر با کیفیتی ثبت کند. با این حال لرزش تلفن هوشمند هنگام فیلم‌برداری و در نتیجه لرزش تصویر گرفته شده هنوز یک مشکل بسیار بزرگ است. فیلمبرداری با تلفن همراه روی دست و در حال حرکت تقریبا در هر شرایطی منجر به لرزش شدید تصویر و بی‌استفاده شدن فیلم نهایی می‌شود. این همان مشکلی است که حتما بارها بعد از یک روز فیلمبرداری با دوربین موبایلتان با آن مواجه شده‌اید. زمانی که فیلم‌ها را نگاه می‌کنید لرزش زیاد تصویر باعث شده است که فیلم شما با چیزی که تصور می‌کردید تفاوت زیادی داشته باشد.

گیمبال X-CAM Sight 2 یک لرزشگیر دستی مخصوص موبایل است. این گیمبال لرزش تصویر را در 2 محور X (موازی با زمین) و Y (عمود با زمین) خنثی می‌کند. در نتیجه فیلم گرفته شده با تلفن همراه بدون لرزش و شفاف ثبت می‌شود.

در این مطلب از وبلاگ اولنز گیمبال موبایل X-CAM Sight 2 که یک گجت بسیار کاربردی با قیمت مناسب است را  از جوانب مختلف بررسی می‌کنیم.


طراحی و ساخت

بدنه‌ی گیمبال X-CAM Sight 2 از پلاستیک ساخته شده است. استفاده از پلاستیک باعث شده است که X-CAM Sight 2 گجتی سبک با قابلیت حمل آسان باشد. علاوه بر این استفاده از متریال پلاستیک در این گیمبال به قیمت بسیار مناسب آن کمک کرده است. نباید از بدنه‌ی این گیمبال توقع مقاومتی مشابه گیمبال‌های گران قیمت با بدنه‌ی فلزی داشت اما با توجه به متریاب استفاده شده در آن عملکرد بسیاری خوبی دارد. در طراحی این محصول رنگ سفید به عنوان رنگ اصلی در نظر گرفته شده است و تمام بخش‌های گیمبال در همین رنگ تولید شده‌اند. رنگ سفید این گیمبال آن را به یک محصول با طراحی مینیمال و جذاب نزدیک کرده است. 


گیمبال X-CAM Sight 2 از دو بخش اصلی دستگیره و بازو تشکیل شده است. دستگیره‌ی محصول با لبه‌های منحنی به راحتی در دست جا می‌گیرد و در شرایط حرکتی متفاوت کاملا راحت است. اندازه‌ی این دسته به شکلی انتخاب شده است که برای دست‌های مختلف به راحتی قابل استفاده باشد. همچنین در کنار دسته‌ی گیمبال و جای قرار گیری انگشت‌ها دکمه‌ی تغییر زاویه‌ی موبایل و پورت شارژ میکرو USB قرار دارد. تولید کنندگان این گیمبال جای بسیار مناسبی برای دکمه‌ی تغییر زاویه دوربین در نظر گرفته‌اند که به راحتی می‌توان در هنگام فیلمبرداری و حرکت آن را بالا و پایین کرد. در بالای گیمبال  دکمه‌ی شفافی تعبیه شده است که وظیفه‌ی روشن و خاموش کردن گیمبال را بر عهده دارد. رنگ این دکمه در هنگام روشن بودن گیمبال و شارژ تغییر می‌کند.


‌مهم‌ترین بخش گیمبال X-CAM بازوی متحرک آن است. بازوی گیمبال که وظیفه‌ی نگه‌داشتن موبایل را بر عهده دارد به وسیله‌ی یک پیچ به دسته‌ی گیمبال متصل شده است.برای استفاده از گیمبال لازم است این بازو را 90 درجه باز کرد. روی این بازو موتور گیمبال قرار دارد که برای محکم شدن آن در حالت بسته، فضای گردی روی دسته‌ی گیمبال در نظر گرفته شده است. زمانی که بازوی گیمبال بسته است موتور گیمبال در این فضا قرار می‌گیرد و با کمی فشار از آن بیرون می‌آید. با توجه به اینکه متریال اصلی به کار رفته در این محصول پلاستیک است بهتر است هنگام باز کردن بازو، به محل اتصال آن با دسته توجه ویژه‌ای داشت چرا که اگر با قدرت آن را باز کنید ممکن است پیچ آن بشکند.


روی بازوی گیمبال یک چراغ به عنوان نمایشگر وضعیت روشن یا خاموش بودن گیمبال قرار دارد. همچنین گیره‌ای برای قرار گرفتن موبایل درنظر گرفته شده است. این گیره بسیار محکم و قابل اطمینان است. اما تلفن‌هایی با اندازه‌ی کوچک مثل iPhone 5 در این گیره جای نمی‌گیرند. برای نصب تلفن‌های کوچک‌تر و دوربین‌های اکشنی مثل شیائومی یا گوپرو لازم است یک مبدل روی گیره قرار گیرد و تلفن یا دوربین در آن نصب شود. در محل اتصال بازوی گیمبال به دسته، یک پیچ کوچک در نظر گرفته شده است که برای تنظیم گیمبال بر اساس وزن تلفن همراه استفاده می‌شود.


این گیمبال تنها 189 گرم وزن دارد. وزن کم گیمبال در کنار اندازه‌اش باعث شده است که بتوان به راحتی آن را در هر شرایطی همراه داشت. به ویژه کمپانی تولید کننده‌ی X-CAM Sight 2 یک کیف هم برای این گیمبال در نظر گرفته است که هنگام حمل و نقل می‌توان گیمبال را در آن قرار داد تا در برابر خط و خش محفوظ باشد.


قابلیت‌ها و عملکرد

گیمبال‌ X-CAM وظیفه‌ی خود که خنثی کردن لرزش تصویر است را بسیار خوب انجام می‌دهد. ممکن است به نظر برسد گیمبالی با این قیمت توان چندانی ندارد اما در عمل X-CAM بسیار کار آمدست. با استفاده از گیمبال X-CAM Sight 2 تقریبا در هر شرایط حرکتی می‌توان فیلم‌های بسیار خوبی ثبت کرد. تصاویری که بدون استفاده از لرزشگیر تصویر، ثبت آن‌ها ممکن است.  این گیمبال قابلیت خنثی کردن لرزش تصویر را در 2 محور X (موازی با زمین) و Y (عمود با زمین) دارد. اگرچه گیمبال‌های 3 محوره عملکرد بهتری نسبت به نسخه‌های 2 محوره دارند اما قیمت آن‌ها به شکل قابل توجهی بیشتر است. این گیمبال با اینکه از قابلیت لرزشگیر 2 محوره بهره می‌برد اما فیلم‌های گرفته شده با آن به شکل شگفت‌آوری ثابت و بدون لرزش است. نباید فراموش کرد که استفاده از موتور لرزشگیر 2 محوره برای X-CAM Sight 2 باعث شده است که قیمت این گجت جذاب پایین باقی بماند.


برای استفاده ازX-CAM ابتدا لازم است آن را به نسبت وزن و اندازه‌ی تلفن همراهتان کالیبره کنید. این کار X-CAM را قادر می‌سازد که لرزش‌های وارد شده به تلفن همراه را متناسب با وزن و اندازه‌ی آن خنثی کند. برای راه‌اندازی گیمبال لازم است در حالی که بازوی آن بسته است تلفن را در گیره قرار داد و نسبت به جاذبه، رولر آن را تنظیم کرد. سپس بازو را 90 درجه باز کرد و تنظیمات را این بار در محور دیگری انجام داد. برای کالیبره کردن بازوی گیمبال لازم است که پیچ تنظیم را در جهت ساعت‌گرد یا پاد ساعت‌گرد چرخاند. کالیبره کردن گیمبال برای هر تلفن فقط یک بار انجام می‌شود و تا زمانی که تنظیمات آن تغییری نکند نیازی به تنظیم دوباره نیست.


پس از کالیبره کردن گیمبال با نگه داشتن دکمه‌ی پاور، گیمبال روشن می‌شود. به محض روشن شدن، حرکت کوچکی در گیمبال مشاهده می‌شود که تلفن را در نقطه‌ی ثابتی قرار می‌دهد. حالا می‌توان دسته‌ی گیمبال را حرکت داد، شروع به دویدن کردن و از زوایای مختلف و پر تحرک فیلم گرفت. به کمک موتور لرزشگیر دو محوره‌ی گیمبال لرزش‌های تصویر در شرایط مختلف خنثی می‌شود. استفاده از X-CAM بسیار ساده است و نیاز به اپلیکیشن و تنظیمات بیشتری ندارد. پس از روشن کردن گیمبال زاویه‌ی دوربین ثابت باقی می‌ماند و گیمبال اجازه نمی‌دهد که حرکت و لرزش دست شما تاثیری روی تلفن همراهتان داشته باشد. تاثیر شگفت‌انگیر گیمبال در فیلمبرداری‌های پر تحرک مثل دویدن بسیار خوب خود را نشان می‌دهد.

با توجه به اینکه X-CAM تلفن را در یک جهت ثابت نگه می‌دارد نمی‌توان به شکل معمول زاویه‌ی دوربین موبایل را به سمت بالا یا پایین تغییر داد. برای تغییر زاویه‌ی دید دوربین تلفن همراه دکمه‌ی تغییر جهتی تعبیه شده است که کمک می‌کند زاویه‌ی دید دوربین را به سمت بالا یا پایین تغییر دهید. این دکمه روی دسته‌ی گیمبال قرار دارد و هنگام استفاده از گیمبال انگشت‌ها به راحتی به آن دسترسی دارد. با بالا و پایین کردن این دکمه می‌توان زاویه دید دوربین را بالا و پایین (تیلت) کرد.


 گیمبال X-CAM در خنثی کردن اکثر لرزش‌ها موفق است در نتیجه می‌توان با تلفن هوشمند هنگام دویدن، دوچرخه سواری و فعالیت‌های پر تحرک دیگر تصاویر بدون لرزشی ثبت کنید. البته حرکت‌های سریع 360 درجه می‌تواند روی عملکرد گیمبال تاثیر بگذارد اما کماکان برای لرزشگیر تصویر با این قیمت عملکرد قابل‌قبولی دارد. نباید فراموش کرد که این گیمبال برای تلفن‌های همراهی با وزن کمتر از 180 گرم تولید شده است. در نتیجه تلفن‌هایی مثل نسخه‌های پلاس آیفون اپل عملکرد مطلوبی در این گیمبال ندارند.

باتری و اتصالات

برای استابیلایزر موبایل X-CAM یک باتری 1000 میلی‌آمپری در نظر گرفته شده است که عملکرد خوبی دارد. شارژ این باتری از طریق درگاه میکرو USB و  در مدت زمان 2 تا 3 ساعت انجام می‌شود. با یک بار شارژ کامل باتری گیمبال می‌توان بین 2 تا 6 ساعت بسته به وزن تلفن همراه از آن استفاده کرد. این مدت زمان بسیار مناسبی برای یک روز فیلمبرداری با موبایل یا دوربین ورزشی است.


یکی از قابلیت‌های کارآمد گیمبال X-CAM مجهز بودن به بلوتوٍث است. با اتصال گیمبال به تلفن همراه به کمک بلوتوث، این گیمبال می‌تواند به عنوان شاتر بلوتوث عمل کند. برای اتصال به تلفن همراه و گیمبال به هم کافی است بعد از روشن کردن گیمبال آن را در لیست بلوتوث‌ها پیدا کرد و به آن وصل شد. بلافاصه بعد از روشن کردن گیمبال چراغ پاور آن شروع به چشمک زدن می‌کند که نشان از آماده بودن برای اتصال به تلفن همراه دارد. برای استفاده از قابلیت شاتر بلوتوث از همان دکمه‌ی بالا و پایین تغییر زاویه‌ی دوربین استفاده می‌شود که با فشار دادن آن به داخل عکس یا فیلم ثبت خواهد شد.جمع بندی

گیمبال X-CAM Sight 2 یک لرزشگیر موبایل سبک و کارآمد است. این محصول با خنثی کردن لرزش‌های وارد شده به تلفن همراه در 2 محور X (موازی با زمین) و Y (عمود با زمین) کمک می‌کند تا تصویر بدون لرزش ثبت کنید. X-CAM با بهره بردن از متریال پلاستیک وزن بسیار سبکی دارد و می‌توان آن را به آسانی همه‌جا همراه داشت. علاوه بر این مجهز به قابلیت شاتربلوتوث است. این گیمبال تلفن همراه را در یک جهت ثابت نگه می‌دارد و اجازه نمی‌دهد که حرکات شما تاثیری روی فیلمتان داشته باشد در نتیجه می‌تواند در فعالیت‌های پر تحرک ویدیوی بدون لرزشی ثبت کنید. در نهایت قیمت فوق‌العاده مناسب این گیمبال آن را تبدیل به گزینه‌ی قابل توجهی بین گیمبال‌های موبایلی موجود در بازار کرده است که عملکرد آن بسیار فراتر از انتظار است.

می‌توانید گیمبال موبایل X-CAM Sight 2 را از فروشگاه اینترنتی اولنز تهیه کنید.  • تاریخ مطلب: 2017-08-23