دوربین‌های مختلف فیلمبرداری همراه با لنزهایی که هر روز پیشرفته‌تر می‌شوند امکان تصویربرداری با کیفیت فوق‌العاده را فراهم کرده است. این پیشرفت به تلفن‌های هوشمند هم رسیده است و امروزه دوربین تلفن‌های هوشمند برای مقاصد معمول فیلمبداری عملکرد فوق‌العاده‌ای دارند. 

اما مشکل لرزش تصویر در تمام دوربین‌های فیلمبرداری وجود دارد. هر اندازه که کیفیت دوربین فیلمبرداری خوب باشد یک لرزش کوچک می‌تواند خروجی نهایی را به شدت تحت تاثیر قرار دهد و حتی آن را بی استفاده کند. اگرچه سه پایه یک راه مناسب برای فیملبرداری بدون لرزش است اما با قرار گرفتن دوربین روی سه پایه تصویر ثابتی فیلمبرداری می‌شود و حس حرکتی که در فیلمبرداری با دوربین در حال حرکت منتقل می‌شود وجود ندارد.

 به همین دلیل تجهیزات جانبی مختلفی برای دوربین‌های فیلمبرداری طراحی شده است که کمک می‌کند فیلم‌بردار بتواند دوربین را همراه خود حرکت دهد و تصویر با کمترین لرزش ممکن ثبت شود. این تجهیزات با نام لرزشگیر، تثبیت کننده‌ی تصویر یا استبیلایزر شناخته می‌شوند. اهمیت لرزشگیر تصویر باعث شده است که در تلفن‌‌های هوشمند یا دوربین‌های ورزشی از دو نوع لرزشگیر الکتریکی و مکانیکی استفاده کنند. در لرزشگیر الکتریکی که در دوربین‌هایی مثل اکشن کمرا 4k شیائومی استفاده شده است لرزش‌های تصویر به کمک نرم‌افزار کاهش پیدا می‌کند. اما در لرزشگیر مکانیکی که تاثیر قابل توجهی بر حذف لرزش‌های تصویر دارداین قابلیت به شکل مکانیکی و با کمک موتورهای جداگانه انجام می‌شود.


 یکی از گونه‌های رایج در لرزش‌گیرها گیمبال است. گیمبال در واقع یک تکنولوژی است که به کمک آن یک شیء می‌تواند روی یک محور ثابت بچرخد. ترکیب سه گیمبال روی یکدیگر سیستمی را به وجود می‌آورد که می‌تواند جسم قرار گرفته در گیمبال را بدون توجه به حرکت‌های اطراف آن ثابت و در یک جهت نگه‌ دارد. این تکنولوژِی استفاده‌‌های گوناگونی در سیستم جهت یابی، کشتی‌ها، راکت‌ها و حتی عکاسی و فیلمبرداری دارد.مثلا از این سیستم در کشتی‌ها استفاده می‌شود تا ژیروسکوپ، قطب‌نما و حتی ظرف‌های معمول نگهداری نوشیدنی بدون توجه به بالا و پایین شدن‌های کشتی به شکل افقی ثابت باقی بماند.

با پیشرفت دوربین‌ تلفن‌‌های هوشمند و فراگیر شدن دوربین‌های اکشن اهمیت وجود لرزشگیر برای آن‌ها بیشتر شد. از این رو چند سالی است که گیمبال‌ها راه خود را به دنیای موبایل و اکشن کمرا هم باز کرده است. این مدل از گیمبال‌ها مخصوص تلفن‌های همراه و دوربین‌های اکشن طراحی می‌شوند و در مدل‌های دو محوره 2axis و سه محوره 3axis عرضه می‌شوند.


این گیمبال‌ها مجهز به موتورهایی هستند که پس از قرار گرفتن موبایل در آن می‌توانند لرزش‌های تصویر در اثر حرکت فیلمبردار را خنثی کنند و باعث شود که تصویر، شفاف و بدون لرزش ثبت شود. لرزش تصویر در دوبین‌ها می‌تواند به سه شکل مختلف باشد:

Pitch یا Tilt: حرکت و چرخش حول محور Y یا عمود بر زمین

Roll: حرکت و چرخش حول محور X یا موازی با زمین

Pan یا Yaw: چرخش و حرت 360 درجه‌ای حول یک جسم.


در گیمبال‌های 3 محوره لرزش تصویر در هر سه محور X,Y,Z خنثی می‌شود. اما در گیمبال‌های دو محوره لرزش تصویر در دو محور X,Y خنثی می‌شود. به همین دلیل گیمبال‌های سه محوره قادر هستند که تصاویر را با ثبات بیشتری ثبت کنند. اما معمولا وزن و قیمت بیشتری نسبت به نسخه‌های دو محوره دارند. گیمبال X-CAM Sight 2 یکی از نمونه گیمبال‌های دو محوره با قیمت بسیار مناسب است که کارکرد فوق‌العاده‌ای دارد و می‌توانید آن را از اولنز تهیه کنید.

یکی از پرکاربردترین استفاده از گیمبال‌ در درون‌ها است. پهپادها در حالت پرواز  دائما در حال تغییر مسیر و حرکت هستند. به همین دلیل استفاده از گیمبال برای ثبت تصویر ثابت و با کیفیت مناسب در درون‌ها بسیار ضروری است. 


کمپانی‌های مختلفی امروزه به سمت تولید گیمبال‌های کوچک و سبک برای تلفن‌های هوشمند و اکشن کمراها رفته‌اند. این گیمبال‌های قابلیت حمل آسانی دارند و بدون هیچ دانش و تجربه‌ی خاصی کمک می‌کند تا تصاویر دوربین اکشن و تلفن هوشمند بدون لرزش و به شکل حرفه‌ای  ضبط شود.


  • تاریخ مطلب: 2017-08-12