یکی از قابلیت‌های دوربین اکشن شیائومی Yi 4K امکان ثبت تصاویر به شکل تایم‌لپس یا زمان‌گریز است. ترکیب تایم‌لپس و تکنیک عکاسی با نوردهی طولانی مدت نتیجه جذابی دارد. 


Long Exposure یا نوردهی طولانی مدت چیست؟


برای ثبت تصویر در دوربین‌‌ها لازم است که نور برای مدت زمان مشخصی به سنسور دوربین وارد شود. این زمان را سرعت شاتر تعیین می‌کند. هرچقدر تصویری که قصد ثبت آن را داریم حرکت بیشتری داشته باشد لازم است سرعت شاتر بیشتری انتخاب کنیم. اما در تکنیک Long Exposure یا نوردهی طولانی مدت، سرعت شاتر کمتری انتخاب می‌شود تا نور برای مدت زمان بیشتری به دوربین وارد شود. نتیجه این تکنیک تصاویری می‌شود که نور موجود در محیط مثل نور ماشین‌ها کش می‌آیند و در عکس ادامه پیدا می‌کنند. دوربین اکشن شیائومی Yi 4K قابلیت ثبت تصاویر با نوردهی طولانی مدت را دارد.

تایم‌لپس چیست؟

عکاسی تایم‌لپس یا زمان گریز تکنیکی است که به وسیله آن می‌توان یک رویداد طولانی مدت را در زمان کوتاهی نمایش داد. در عکاسی تایم‌لپس ما فاصله زمانی مشخصی برای دوربین تعیین می‌کنیم تا در آن فواصل، شاتر به صورت اتوماتیک زده شود و تصویر ثبت گردد. مثلا برای عکاسی تایم‌لپس از یک رویداد 1 ساعته کافی است که فاصله بین هر عکس را 1 ثانیه قرار دهیم تا دوربین هر 1 ثانیه یک فریم ثبت کند. بعد از گذشت 1 ساعت ما 3600 فریم متوالی از یک رویداد خواهیم داشت. حال کافی‌ست که این 3600 فریم را به وسیله برنامه‌های ساخت تایم‌لپس با سرعتی مشخص کنار هم قرار دهیم تا فیلم تایم‌لپسی با سرعت زیاد از رویداد مورد نظر داشته باشیم. با این روش کل 1 ساعت را در مدت زمان کوتاهی نمایش داده‌ایم. تایم‌لپس در واقع یک تکنیک عکاسی است و با هر دوربینی می‌توان آن را اجرا کرد. (در مورد تایم‌لپس بیشتر بخوانید)

ترکیب تایم‌لپس و Long Exposure

با ترکیب تکنیک عکاسی تایم‌لپس و نوردهی بلند مدت مخصوصا در شب می‌توان فیلم‌های جذابی ساخت. دوربین اکشن شیائومی Yi 4K این قابلیت را دارد که تصاویر را با نوردهی طولانی مدت و در فواصل زمانی مشخص ثبت کنید. برای این کار از منوی لمسی دوربین گزینه Time Lapse Photo را انتخاب کنید. بعد چرخ‌دنده کنار تصویر را انتخاب کنید و Interval (فاصله زمانی بین هر عکس) را روی Continuous قرار دهید. همچنین زمان نوردهی شاتر را که با کلمه Shutter مشخص شده است را انتخاب کنید. این زمان بستگی به سوژه‌ای که می‌خواهید از آن فیلمبرداری کنید و نور محیط دارد. هرچقدر محیط تاریک‌تر باشد نیاز به شاتر طولانی‌تری دارید. معمولا شاتر 2 ثانیه زمان مناسبی برای تصویربرداری در شب است. در نهایت روی گزینه ISO بروید و آن را روی مقداری ثابتی (مثلا 200) تنظیم کنید. این کار باعث می‌شود تمام تصاویر با نور ثابتی ثبت شوند. دقت کنید هرچقدر ISO بالاتری انتخاب کنید تصویر روشن‌تر می‌شود اما ممکن است نویز تصویر هم زیاد شود.

در نهایت دوربین اکشن خود را در نقطه‌ای قرار دهید و دکمه ثبت تصویر را فشار دهید. با این تنظیمات، دوربین به شکل پیاپی (Continuous) و هر بار با 2 ثانیه نوردهی تصاویر را ثبت می‌کند. هرچقدر تعداد تصاویر بیشتری ثبت کنید فیلم بهتری خواهید داشت. پس از ثبت تصاویر، آن‌ها را در یک برنامه ویرایش فیلم باز کنید و با قرار دادن عکس‌ها در کنار هم فیلم خود را بسازید.

برای تبدیل عکس‌ها به فیلم می‌توانید از برنامه Timelapsetool برای ویندوز و Persecond برای مک استفاده کنید.


  • تاریخ مطلب: 2017-03-01