اگرچه چند سالی بیشتر از عرضه دوربین‌های اکشن به بازار نمی‌گذرد اما این دوربین‌ها به سرعت توانسته‌اند نظر کاربران زیادی را به خود جلب کنند. امروز بیش از هر زمان دیگری دوربین‌های اکشن با مشخصات مختلف در دسترس کاربران هستند.

با اینکه بازه قیمتی دوربین‌های اکشن از نسخه‌های ارزان قیمتی مثل اکشن کمرا شیائومی نسخه Basic شروع می‌شود و به نسخه‌های جدیدتر و گرانتری مثل Gopro Hero 5 و اکشن کمرا 4K شیائومی می‌رسد اما خصوصیاتی مثل اندازه کوچک، وزن کم و لنز زاویه باز در تمام مدل‌ها مشترک است. 

با این حال برای ساخت فیلم‌های جذاب خرید یک دوربین اکشن به تنهایی کافی نیست. در ادامه با بخش اول از 10 ترفند برای ثبت تصاویر بهتر با دوربین‌های اکشن در اولنز همراه باشید.


1- زاویه‌های جدید را امتحان کنید

بسیاری از مواقع بهترین تصاویر از زاویه‌های غیر معمول گرفته می‌شوند پس اجازه دهید تخیل به کمکتان بیاید. Peel-Yates در مورد تجربه فیلمبرداری از زوایای غیر معمول می‌گوید:

یک بار هنگام اسکیت کردن، چند دوربین اکشن را بجای اینکه همراه خود حمل کنیم، روی زمین گذاشتیم و دور آن‌ها اسکی کردیم. نتیجه فیلمی شد که مخاطبان با چشم خود و از زاویه دید خود نمی‌توانستند ببینند. همینطور برای ساخت فیلم دیگری دوربین را روی رَمپ اسکیت نصب و زاویه لنز آن را به سمت بالا تنظیم کردیم. بعد روی این رمپ و بالای دوربین تکنیک‌های مختلف اسکیت را اجرا کردیم. نتیجه فیلمی شد که در آن به نظر می‌رسید اسکیت بازها از شما دور می‌شوند و دوباره به شما نزدیک می‌شوند.


2- حداقل فریم ریت را روی 60fps تنظیم کنید

دوربین‌های اکشن در بسیاری از مواقع برای ثبت اتفاقاتی استفاده می‌شوند که با سرعت زیادی رخ می‌دهند. مثلا فیلمبرداری از اسکی یا حتی دویدن اتفاقات سریعی هستند که در لحظه جزئیات مختلفی در آن اتفاق میافتد. یک فیلم از مجموعه فریم‌هایی که در کنار هم قرار می‌گیرند ساخته می‌شود. اکثر دوربین‌های اکشن قابلیت تعیین تعداد فریم‌های ضبط شده در هر ثانیه را دارند. بهتر است حداقل 60 فریم در ثانیه را برای ضبط تصاویر خود انتخاب کنید تا خروجی مناسبی داشته باشید.


3- برای صدای فیلمتان برنامه داشته باشید.

یکی از اشتباهات رایج هنگام ساخت و انتشار فیلم‌های ورزشی و اکشن استفاده از صدای محیط در فیلم است. تمرکز اصلی دوربین‌های اکشن روی نمایش تصاویر هیجان‌انگیز از نماهای جذاب است. اما استفاده از صدایی که اکشن کمرا ضبط می‌کند می‌تواند از هیجان فیلم بکاهد چرا که بسیاری از اوقات اکشن کمرا شما در قاب ضد آب قرار دارد و صدای ضبط شده اصلا واضح نیست. بهتر است برای صدای فیلم خود از قبل برنامه داشته باشید. در بخش‌هایی از فیلم می‌توانید دوربین را نزدیک خود بیاورید و صدای خود را ضبط کنید. در بقیه صحنه‌ها صدای محیط را قطع کنید و از یک موسیقی هیجان‌انگیز استفاده کنید.


4- از محیط غافل نشوید !

دوربین‌های اکشن طراحی شده‌اند تا در حال انجام حرکت‌های جذاب از خودتان فیلمبرداری کنید. اما بد نیست که گاهی محیط را هم نشان دهید. مثلا به عنوان یک اسنوبوردر همیشه کوه‌های پر برف شما ر احاطه کرده‌اند و این منظره جذابی‌ برای فیلم شماست. یک اسکی باز در باره تجربه خود می‌گوید: همیشه بعد از اسکی کردنِ یک مسیر، آرام دور مسیر می‌چرخم و از منظره و فضای اطرافم فیلمبرداری می‌کنم. معمولا برای اینکار دوربین را با دستم نگه می‌دارم تا بتوان منظره را به خوبی ثبت کنم.


5- زاویه دید خود را دست کم نگیرید

هیچ چیز به اندازه‌ی زاویه دید شما نمی‌تواند مخاطبتان را هیجان زده کند. مهم نیست که در حال اسکی کردن یا دویدن هستید چون در هر شرایطی زاویه دیدتان می‌تواند جذابیت زیادی به فیلم شما اضافه کند. برای ضبط تصاویر POV بهتر است از بند نصب روی سر(+ و +) یا بند نصب روی قفسه سینه(+ و +) استفاده کنید. این تجهیزات کمک می‌کنند که دوربین را در نزدیکی زاویه دید خود نصب کنید و آن زاویه را با مخاطب خود به اشتراک بگذارید.


ادامه دارد...
  • تاریخ مطلب: 2017-02-20