استاپ موشن یک تکنیک رایج در ساخت انیمیشن و فیلمسازی است. در این تکنیک، دوربین را در نقطه‌ای ثابت قرار داده و شیء درون کادر را حرکت می‌دهند و فریم‌های مختلفی از آن ثبت می‌کنند. با کنار هم قرار دادن و پخش پشت سر هم این فریم‌ها، حالت حرکت در تصویر بوجود می‌آید.

یکی از بهترین اپلیکیشن‌ها برای ساخت استاپ موشن در تلفن همراه و تبلت اپلیکیشن Stop Motion Studio است. محیط این اپلیکیشن یک استودیو با امکان ثبت عکس و پخش آن‌ با سرعت دلخواه است. Stop Motion Studio دونسخه رایگان و پولی دارد. اما امکاناتی که نسخه رایگان در اختیار کاربر قرار می‌دهد برای ساخت یک ویدیو استاپ‌موشن کافی است.

در این اپلیکیشن با استفاده از دوربین تلفن همراه یا تبلت می‌توانید از شیء مورد نظر خود فریم‌‌های مختلفی ثبت کنید. یکی از قابلیت‌‌های کاربردی دوربین این اپلیکیشن امکان Overlay است. با استفاده از این قابلیت می‌توانید فریم قبلی که ثبت کرده‌اید را به صورت محو روی کادر دوربین خود ببینید و با دقت بیشتری شیء موجود در کادر را حرکت دهید. این اپلیکیشن امکان قفل کردن تنظیم نورسنجی به شکل اتوماتیک را هم دارد. توجه کنید که این قابلیت می‌تواند بسیار کارآمد باشد. چرا که فریم‌‌ها اگر با میزان نوردهی متفاوت ثبت شوند میزان روشنایی تصاویر با یکدیگر متفاوت می‌شوند و هنگام در کنار هم قرار گرفتن، این تفاوت نوری به فیلم شما آسیب می‌زند.

پس از ثبت تمامی فریم‌ها، می‌توانید سرعت مورد نظر را برای پخش تصاویر پشت سر هم انتخاب کنید. علاوه بر امکان انتخاب سرعت پخش فریم‌های ثبت شده، می‌توان  هر فریم را به شکل جداگانه هم ویرایش کرد و مدت زمان بیشتری برای نمایش آن در نظر گرفت.

در نهایت شما از طریق اپلیکیشن Stop Motion Studio می‌توانید برای فیلم یا انیمیشن استاپ موشنی که می‌سازید موسیقی هم انتخاب کنید یا راوی فیلم خود باشید.

دریافت اپلیکیشن Stop Motion Studio : نسخه اندروید  |  نسخه iOS


  • تاریخ مطلب: 2017-02-01