چطور دوربین 4K کمپانی Yi Technology با قیمت مناسب خود پایه واقعیت مجازی گوگل را به حرکت در می‌آورد.

در کنفرانس امسال I/O گوگل با همکاری Yi Technology عضو جدیدی به خانواده‌ی Jump اضافه کرد. در حالی که Jump جیب پر پول هالیوودی‌ها را هدف گرفته بود، کمپانی Yi Technology  با عرضه‌ی دوربین‌های نظارتی و اکشن‌کم‌های ارزان قیمت، نام خود را مطرح کرد.

ما با مدیر کمپانی Yi Technology آقای شان دا در ارتباط با شیوه‌‌ی آغاز کار با گوگل و تغییری که پایه واقعیت مجازی ارزان در طولانی مدت ایجاد خواهد کرد صحبت کردیم.

آغاز تولید دوربین‌های ارزان  قیمت

در حال حاضر بیش از 400 نفر در کمپانی Yi Technology مشغول به کارند، اما شان دا هنوز آن را یک استارت آپ می‌نامد. احتمالا به این دلیل که از آغاز کار این شرکت تنها 3 سال می‌گذرد و دفترهای شانگهای و سیاتل آن پر از جوانان پر شور است. دوربین‌های اکشن همراه با دوربین‌های نظارتی خانگی و دش‌کم‌ها یکی از اولین محصولات این کمپانی بود.

حال جدیدترین نسخه دوربین گوپرو Hero5 قیمت 399 دلاری دارد. گوپرو هنوز هم نام اول در بازار دوربین‌های اکشن است اما شان دا معتقد است که گوپرو هنوز بسیار گران قیمت است و کمپانی Yi  تلاش می‌کند گزینه‌ای با کیفیت بالا و ارزان‌تر باشد.


شان دا می‌گوید: اولین نسل دوربین Yi Action در ماه مارس سال قبل با قیمتی پایین تر از 100 دلار معرفی شد. Yi Action اولین دوربین اکشنی بود که در مقابل قیمت کم، کیفیت خوبی ارائه می‌داد. در ماه جولای ما نسخه دوم این دوربین را با قدرت و عملکرد پیشرفته‌تر ارائه کردیم. نسخه جدید، یک دوربین 4K است که بهبود عالی در باتری، صفحه نمایش لسمی و سنسورهای تصویر برداری داشته است.

شان دا اشاره می‌کند که Yi 4K با مشخصاتی مشابه Hero5، تنها 249 دلار قیمت دارد و نخستین نظرها در آمازون تایید می‌کنند که Yi 4k دوربین خوبی است.

همکاری با گوگل

به نظر می‌رسد مشخصات Yi 4k در کنار قیمت مناسب آن دلایل اصلی هستند که گوگل Yi Technology را برای همکاری انتخاب کرده است.

در پایه واقعیت مجازی جدید گوگل(Google Jump) که قرار است قبل از پایان سال 2016 معرفی شود بجای GoPro از دوربین Yi 4K استفاده خواهد شد.

گوگل سال پیش با رقیب کمپانی Yi برای ساخت پایه واقعیت مجازی Jump Odyssey همکاری کرد. در این همکاری از 16 دوربین اکشن GoPro Hero4 استفاده شده بود که مجموعا حدود 15000 دلار قیمت داشتند. این قیمت بالا برای ما کاربران معمولی، عادی نیست و این پایه را تبدیل به گزینه‌ای برای استفاده‌ی حرفه‌ای‌ها کرده بود. همانطور که Nokia OZO با 60000 دلار و Facebook Surround 360 با 30000 دلار قیمت بسیار بالایی داشتند.


با توجه به اینکه اکشن کم Yi 4K قیمتی 100 تا 150 دلار ارزان‌تر از گوپرو دارد باید انتظار داشت نسخه جدید پایه Jump با استفاده از 16 دوربین کمپانی Yi تا 2000 دلار ارزان‌تر عرضه شود. این کاهش قیمتِ قابل توجهی محسوب می‌شود و این پایه را به گزینه‌ای مناسب برای استودیوهای فیلم‌سازی که علاقه به واقعیت مجازی دارند تبدیل می‌کند. با این حال هنوز هم قیمت این پایه برای کاربران معمولی مناسب نخواهد بود.

«ما در واقع کار با گوگل را از 1 سال پیش آغاز کردیم. ما در کنفرانس I/O گوگل مراسم معرفی این پایه را داشتیم با این حال این محصول برای استفاده‌ی کاربران حرفه‌ای تولید شده است. پایه واقعیت مجازی Jump مخصوص استودیوهای سینمایی است. اما من معتقدم که این بخش از صنعت کمک زیادی به تکنولوژی واقعیت مجازی خواهد کرد. نباید فراموش کرد که همیشه ابتدا حرفه‌ای‌ها کار با تکنولوژی‌های جدید را آغاز می‌کنند.»

مدیر کمپانی Yi Technology می‌گوید که باید مقداری در مقابل قیمت‌های بالا صبور بود و اجازه داد که حرفه‌ای‌ها کار خود را با آن‌ها انجام دهند و بعد کاربران دیگر هم از آن‌ها بهره ببرند. باید به خاطر داشت که گوگل علاوه بر همکاری با Yi Technology با کمپانی IMAX هم وارد همکاری شده است.

شان دا معتقد است که پایه‌های واقعیت مجازی گران قیمت می‌‌توانند محتوای با کیفیتی ثبت کنند که همه را مجذوب خود می‌کنند و پتانسیل‌های واقعیت مجازی را بیشتر نشان می‌دهند. در واقع او درست می‌گوید. فیلم‌های کوتاهی که با تکنیک واقعیت مجازی ساخته شده‌اند هم در جشنواره‌ها و هم در خانه‌ها و با استفاده از تجهیزات واقعیت مجازی بسیار محبوب شده‌اند. همچنین علاقه‌مندان زیادی منتظر دیدن تجربه‌ی ساخت فیلم‌های واقعیت مجازی توسط استودیوهای فیلم سازی دیگر هستند.

با این حال این قیمت اجازه مشارکت زیادی به کاربران نمی‌دهد. شان دا نیز نمی‌تواند اظهار نظری در این باره داشته باشد که آیا پایه Jump مثل دوربین‌ها Yi  قیمت مناسبی خواهند داشت یا نه.


«من فکر می‌کنم مساله چیز دیگری است. موضوع اساسی در واقع مربوط به محتواست... وقتی که ما یک دوربین عالی بسازیم ما کار را برای کارگردانان و استودیوها راحت می‌کنیم. وقتی آن‌ها محتوای با کیفیت تولید کنند این محتوا را میلیون‌ها نفر خواهند دید. هنوز محتوای با کیفیت زیادی ساخته نشده است. در نتیجه ما می‌خواهیم این مشکل را با همکاری گوگل حل کنیم.»

دوربین‌های 360 درجه هنوز خروجی خوبی ندارند

دوربین‌های 360 درجه چطور؟ شان دا امید چندانی به آن‌ها ندارد و می‌گوید: هنوز هیچکدام قابل اعتنا نیستند. ما تمام آن‌ها از Gear VR 360 تا LG 360 را امتحان کردیم. کیفیت‌ آن‌ها برای کاربران قابل قبول نیست. شاید سال آینده دوربین‌های 360 درجه بهتر شوند. شاید زمانی که به بلوغ Hero3 و Hero4 برسند قابل قبول شوند اما قطعا رسیدن به کیفیت خوب نیاز به زمان دارد.

شان دا احتمال تولید دوربین 360 درجه توسط Yi را با اینکه تایید نکرد اما آن را رد هم نکرد. در حال حاضر به نظر می‌رسد که تیم Yi Technology تمرکز خود را روی تولید محصولاتی با سخت افزار قوی گذاشته‌اند و منتظرند تا ببینند شرایط چطور پیش می‌رود. شان دا کماکان به گوگل و تکنولوژی‌هایی مثل Daydream Platform و Daydream View امیدوار است و آن‌ها را جزئی از تصویر بزرگ واقعیت مجازی می‌بیند. چون واقعیت مجازی در تلفن‌های همراه امکان پذیر است و کمپانی‌ها زیادی با هم همراه شده‌اند تا این تکنولوژی را از لحاظ نرم‌افزاری و سخت‌افزاری غنی کنند.

فعلا مدیر عامل Yi Technology در مورد همکاری خود با گوگل در پروژه واقعیت مجازی می‌گوید که «در تجارت و مشارکت خوبی هستیم.»

منبع: wareable
  • تاریخ مطلب: 2016-11-10