در چند سال اخیر دوربین آیفون تغییر چندانی نکرده بود. اما امسال آیفون 7 و 7 پلاس تغییر عمده‌ای نسبت به نسخه‌های قبلی آیفون کرده است.

دوربین آیفون 7 و 7 پلاس نسبت به نسخه‌های قبلی آیفون ارتقای قابلی توجهی یافته است که قطعا برای کسانی که از عکاسی با موبایل لذت می‌برند خبر بسیار خوبی است چرا که حالا می‌توانند عکس‌های بهتری با تلفن همراه خود ثبت کنند. آیفون 7 پلاس از دو لنز مختلف بهره می‌برد که به شما اجازه می‌دهد عکس‌هایی فوق‌العاده با عمق میدان کم و مشابه با دوربین‌های DSLR ثبت کنید. همچنین دوربین آیفون 7 هم به قابلیت‌های جدیدی مجهز شده است. در ادامه با ما همراه باشید تا با مشخصات دوربین آیفون 7 و 7 پلاس آشنا شوید.


در چند سال اخیر دوربین آیفون تغییری چندان نکرده بود. اما امسال آیفون 7 و 7 پلاس تغییر عمده‌ای نسبت به نسخه‌های قبلی آیفون کرده است که تاثیر بسزایی روی عکس‌هایی که ثبت می‌کنید خواهد داشت.
قبل از بررسی دوربین آیفون 7 و 7 پلاس نگاهی اجمالی به مشخصات دوربین این دو آیفون جدید داشته باشیم.


مشخصات دوربین آیفون 7:
لنز با دیافراگم 1.8
استبیلایزر اپتیکال تصویر
لنز 6 لایه با قابلیت ثبت تصاویر با کیفیت و شارپی بالا
قابلیت ثبت رنگ‌ها با کیفیت سینمایی Wide Color
فلش 4LED True Tone
سنسور ضد پرش تصویر Anti-flicker
سنسور تصویر با سرعت بالا
دوربین پشت 12 مگاپیکسلی (مشابه با آیفون 6S و 6S Plus)
دوربین جلو 7 مگاپیکسلی با قابلیت انتقال تصویر به صورت HD (ارتقا یافته نسبت به 5MP در آیفون قبلی)مشخصات دوربین آیفون 7 پلاس:
آیفون 7 پلاس علاوه بر مشخصات بالا، به قابلیت‌های جدید دیگری هم مجهز شده است:
دوربین 12 مگاپیکسلی با 2 لنز مختلف در کنار هم
دوربین اول مشابه با دوربین آیفون 7  با لنز واید استاندارد
دوربین دوم با لنز تله و زوم 2X

لنز تله‌ی 2X این توانایی را به شما می‌دهد که به شکل اپتیکال تا 2 برابر تصویر نزدیکتری ثبت کنید. همچنین سیستم دو دوربین با دولنز متفاوت باعث می‌شود که عکس‌های گرفته شده با آیفون 7 پلاس عمق میدانی مشابه با آنچه یک دوربین DSLR می‌تواند ثبت کند داشته باشد.


حال  به مشخصات جدید دوربین آیفون 7 و قابلیت‌هایی که این آیفون را تبدیل به یک دوربین عکاسی قوی‌ می‌کند نگاهی دقیق‌تر می‌کنیم.

قابلیت‌های ارتقا یافته‌ی دوربین آیفون 7
دوربین آیفون 7 و 7 پلاس این امکان را بیشتر از قبل در اختیار ما قرار می‌دهند که تصاویری مشابه با تصاویر دوربین‌های DSLR ثبت کنیم.
دوربین آیفون 7 از 6 لایه لنز مختلف ساخته شده است که باعث می‌شود تصاویر بسیار شارپ و بدون اعوجاج ثبت شوند.
لنز استفاده شده در آیفون جدید با دیافراگم 1.8 باعث می‌شود که تصاویر ثبت شده تا 50 درصد روشن‌تراز تصاویر آیفون 6s با دیافراگم 2.2 باشد. در نتیجه باید منتظر عکس و فیلم‌هایی با کیفیت بهتر در شب یا محیط های کم نور باشیم.
آیفون 7 از استبیلایزر اپتیکالی که برای اولین بار در آیفون 6S به کار برده شده بود بهره می‌برد. نتیجه استفاده از این استبیلایز ثبت تصاویر شارپ‌تر در نور کم است. همچنین استبیلایزر آیفون 7 این امکان را به کاربران می‌دهد که از 3 برابر نوردهی بیشتری نسبت به آیفون 6S استفاده کنید.


هر دو مدل جدید آیفون  از فلش 4LED بهره می‌برند که توان ایجاد روشنایی تا 50 درصد بیشتر از مدل 6S را دارد. فلش می‌تواند در حالت عکاسی پرتره در روز سایه‌ها را از بین ببرد و میزان زمان نوردهی را کاهش دهد. همچنین امکان ثبت یک حرکت سریع در شب را ممکن می‌کند.
دوربین آیفون 7 به سنسور ضد پرش تصویر Anti-flicker مجهز شده است. این قابلیت کمک می‌کند که لرزش و پرش تصویر در نور فلوروسنت حذف شود. این قابلیت در کنار قابلیت جدید ثبت رنگ‌های سینمایی، کمک می‌کند که تصاویر ثبت شده رنگ‌های زنده‌تری نسبت به تصاویر آیفون‌های قبلی داشته باشد.
سنسور و پردازشگر تصویر هم در آیفون جدید ارتقا یافته است. این ارتقا کمک می‌کند که دوربین آیفون 7 بتواند با سرعت بیشتر و میزان انرژی کمتری کار کند. در نتیجه با یک بار شارژ تلفن خود می‌توانید عکس‌های بیشتری ثبت کنید.


آیفون 7 پلاس با دوربین 2 لنزی
سیستم دوربین 2 لنزی آیفون 7 پلاس یکی از بزرگترین قابلیت‌های جدید آیفون است. اما دوربین 2 لنزی چیست و چه تاثیری روی عکاسی شما خواهد داشت؟
دوربین 2 لنزی آیفون بجای یک لنز، از 2 لنز که در کنار هم قرار گرفته‌اند بهره می‌برد.


لنز اول این دوربین یک لنز 12 مگاپیکسلی مشابه با آیفون 7 و با زاویه بازاست. لنز دوم آیفون 7 پلاس هم یک لنز 12 مگاپیکسلی تله با قابلیت زوم 2x است.


لنز تله با قابلیت زوم اپتیکال تا 2 برابر
آیفون همیشه معروف به داشتن یک لنز واید خوب بود که می‌توانست تصاویر مناظر طبیعی را فوق‌العاده‌ ثبت کند. اما مجهز شدن آیفون جدید به یک دوربین تله به این معنی است که می‌توانید تصاویر زوم با کیفیت بالا ثبت کنید. این لنز شما را قادر می‌سازد که بدون افت کیفیت تصویر نزدیک‌تری از سوژه خود ثبت کنید.
در تمام مدل‌ها دیگر آیفون تنها گزینه برای ثبت تصویر نزدیک از سوژه استفاده از زوم دیجیتال بود. اما زوم دیجیتال تصاویر را با کیفیت پایین ثبت می‌کند چرا که فقط از قابلیت نرم افزاری برای زوم استفاده می‌کند. در نتیجه بهتر است اصلا از زوم دیجیتالی در هنگام ثبت تصاویر استفاده نشود.


با لنز تله 2x آیفون 7 پلاس شما امکان ثبت تصاویر با زوم اپتیکال 2x را خواهید داشت. زوم اپتیکال به این معنی است که زوم بجای اینکه نرم‌افزاری انجام شود از طریق خود لنز انجام می‌گردد. در نتیجه تصاویر با کیفیت بسیار بالاتری ثبت می‌شوند.
البته می‌توانید برای مدل‌های دیگر آیفون که به این لنز تله مجهز نیستند از لنزهای تله‌ی جانبی برای ثبت تصاویر نزدیک از سوژه استفاده کنید. با این حال مجهز بودن دوربین آیفون 7 پلاس به لنز تله نیاز شما را برای ثبت تصاویر نزدیک بر طرف می‌کند.


تاثیر عمق میدان کم
احتمالا یکی از جذاب‌ترین امکاناتی که دوربین 2 لنزی آیفون 7 پلاس در اختیار کاربران قرار می‌دهد استفاده از عمق میدان کم است که معمولا فقط در دوربین‌های DSLR قابل دسترس است.
عمق میدان کم مناسب برای عکاسی پرتره است. استفاده از عمق میدان کم باعث می‌شود که چهره سوژه کاملا شارپ و تصویر پس‌زمینه به شکل محو ثبت شود.


برای رسیدن به این خروجی دوربین آیفون 7 پلاس از هر دو لنز خود استفاده می‌کند تا سوژه در فوکوس کامل و پس‌زمینه به شکل محو با «بوکه» جذابی ثبت شود. این قابلیت به صورت زنده در نرم‌افزار دوربین آیفون اعمال می‌شود. در نتیجه پیش از ثبت عکس می‌توانید از خروجی آن آگاه باشید.
برای ثبت یک عکس با عمق میدان کم کافی است که گزینه پرتره را از لیست حالت‌های مختلف عکاسی در اپلیکیشن دوربین آیفون انتخاب کنید. این حالت عکاسی در برنامه دوربین آیفون 7 پلاس اضافه خواهد شد.


دیگر قابلیت‌های ارتقا یافته
علاوه بر قابلیت‌های ارتقا یافته دوربین آیفون 7 که در مورد آن‌ها صحبت کردیم، قابلیت‌های جدید دیگری هم به آیفون 7 اضافه شده است که به شما به عنوان یک علاقه‌مند به عکاسی با موبایل کمک می‌کند.
صفحه نمایش آیفون جدید %25 روشن‌تر از نسخه قبلی است که مناسب برای مشاهده تصاویر در نور روز است. همچنین آیفون 7 امکان نمایش رنگ‌های بیشتر و به شکل زنده‌تری را دارد.


قاب جدید آیفون 7 این دستگاه را ضد آب و گرد و غبار می‌کند. این قابلیت روی کارایی دوربین آیفون 7 هم تاثیر دارد. چرا که باعث می‌شود بتوانید از دوربین تلفن خود در شرایط آب و هوایی مختلف مثل بارش باران یا گرد و خاک شدید هم استفاده کنید.
اگر شما عادت به کار روی تصاویر RAW دارید حتما برایتان جذاب خواهد بود که آیفون 7 می‌تواند تصاویر را به صورت RAW هم ذخیره کند تا شما از طریق برنامه‌هایی که امکان ویرایش تصاویر RAW را دارند به ویرایش آن‌ها بپردازید.


هر 2 مدل آیفون 7 و 7 پلاس از چیپ نسل جدید A10 Fusion بهره می‌برند. پردازشگر A10 تا 40 درصد از چیپ A9 که در آیفون 6s و 6s پلاس استفاده شده بود سریع‌تر است. این پردازشگر جدید باعث می‌شود برنامه‌های ویرایش عکس سرعت و توان بالاتری داشته باشند.
با افزاش قدرت پردزشگر آیفون جدید، عمر باتری هم افزایش پیدا کرده است که در آیفون 7 تا 2 ساعت و در آیفون 7 پلاس تا 1 ساعت بیشتر از نسل قبل امکان کار با تلفن را به شما می‌دهد.

قطعا آیفون 7 و 7 پلاس ارتقای زیادی نسبت به نسخه‌های قبلی داشته‌اند و قابلیت‌های جدید و مختلفی را در اختیار علاقه‌مندان به عکاسی با موبایل قرار می‌دهند. در نتیجه اگر در فکر به روز کردن تلفن همراه خود هستید، آیفون 7 و 7 پلاس گزینه‌های مناسبی برای شما خواهند بود.


منبع: iphonephotographyschool

  • تاریخ مطلب: 2016-09-19
بر چسب: