تا کنون اپلیکیشن‌های مختلف و گوناگونی برای یادداشت برداری عرضه شده است که هر یک به دنبال رفع نیاز گروهی مشخص از کاربران بوده‌اند. گوگل کیپ و سیمپل نوت دو نمونه‌ی محبوب از این اپلیکیشن‌ها هستند که به صورت رایگان برای بسیاری از دستگاه‌ها قابل دریافتند.

جهان امروز، جهان اطلاعات است و ما هر روز در برابر حجم وسیعی از نوشته‌ها، گفته‌ها و اطلاعات مختلف قرار می‌گیریم. به این حجم وسیع باید شلوغی زندگی روزمره و کارهای تمام نشدنی را هم اضافه کرد. قطعا برای سازماندهی به این حجم وسیع از اطلاعات نمی‌توان کاملا به حافظه اعتماد کرد. اپلیکیشن‌های یادداشت برداری گزینه‌ مناسبی برای سر و سامان دادن به کارها و مرتب کردن اطلاعات مختلف است.
ایده‌ی اپلیکیشن‌های یادداشت برداری در واقع از دفترچه‌های یادداشت می‌آید که اطلاعاتمان را به شکل دستی در آن وارد می‌کردیم. اما همراه داشتن دائم تلفن همراه و امکانات مختلفی که این اپلیکیشن‌ها در اختیار ما قرار می‌دهند باعث شده استفاده از دفترچه یادداشت کاهش پیدا کند و بیشتر کارهای خود را با برنامه‌های یادداشت برداری و امکانات متنوع آن‌ها سازماندهی کنیم.
اپلیکیشن‌های یادداشت برداری متفاوت و متعددی برای پلتفرم‌های مختلف وجود دارد که هر کدام برای پاسخ دادن به نیازهای مخاطبان مشخصی طراحی شده‌اند. اما بسیاری از این برنامه‌های یادداشت برداری با امکانات بسیار زیادی ارائه می‌شوند که فراتر از نیاز کاربران عادی است و منجر به پیچیده‌ شدن رابط کاربری برنامه می‌شود.

اما ما در وبلاگ اولنز، با توجه به چند خصیصه مهم و ضروری که نیاز بیشتر کاربران است، دو اپلیکیشن محبوب، مجانی و کارآمد با قابلیت دسترسی روی دستگاه‌های مختلف را به شما معرفی می‌کنیم. بیشتر کاربران به اپلیکیشنی نیاز دارند که بتوانند از طریق آن یادداشت برداری کنند، به یادداشت‌های خود روی دستگاه‌های مختلف دسترسی داشته باشند و  بین نوشته‌هایشان جستجو کنند.
در این مطلب ما به معرفی دو اپلیکیشن Google Keep و Simplenote می‌پردازیم. هر دو این برنامه‌ها با رابط کاربری ساده و قابلیت‌های کارآمدشان، پاسخگوی نیاز بسیاری از کاربران هستند.

Google Keep
گوگل‌کیپ اپلیکیشن یادداشت برداری کمپانی گوگل است که در سال 2013 عرضه شد. این برنامه با رابط کاربری ساده و قابلیت‌های مختلف خود توانسته است به یکی از محبوب‌ترین برنامه‌های یادداشت برداری بین کاربران تبدیل شود.


گوگل کیپ این امکان را به شما می‌دهد که به شکل متنی، صوتی یا تصویری یادداشت برداری کنید. هر یادداشت شامل دو بخش عنوان و محتوا است. گوگل‌کیپ در بخش محتوای اصلی، امکان اضافه کردن نوشته، طراحی، عکس و صدا را به شما می‌دهد. در نتیجه شما می‌توانید یک یادداشت ترکیبی از نوشته و محتوای تصویری و صوتی داشته باشید.
یکی از قابلیت‌های کاربردی Google Keep ساخت لیست است. معمولا برای انجام کارهای روزانه از برنامه‌های To-Do List استفاده می‌شود. اما با استفاده از گوگل کیپ دیگر نیازی به این برنامه‌ها نیست. چرا که می‌توانید در هر یادداشت لیست مورد نظر خود را بسازید و بعد از انجام هر یک از گزینه‌های لیست، تیک آن کار را بزنید تا از لیست شما حذف شود.
گوگل کیپ امکان کار روی یادداشت ها  به شکل مشترک را هم برای شما فراهم می‌کند. تصور کنید که می خواهید یک لیست خرید برای خانه درست کنید. کافی‌ست این لیست را با یکی دیگر از اعضای خانه به اشتراک بگذارید تا به شکل مشترک بتوانید آن را ویرایش کنید یا موارد دیگری به آن اضافه کنید.


نمایش و سازماندهی نوشته‌ها به دو شکل لیستی و شبکه‌ای Grid انجام می‌شود. گوگل‌کیپ به شکل پیش‌فرض جدیدترین یادداشت‌ها را بالاتر نمایش می‌دهد. اما با انتخاب هر کدام از آن‌ها می‌توانید ترتییبشان را تغییر دهید. برای جستجو بین نوشته‌هایتان، گوگل‌کیپ یک بخش جستجو در نظر گرفته است که با وارد کردن هر کلمه‌، تمام نوشته‌هایی که این کلمه در آن وجود داشته باشد برای شما به نمایش در می‌آید. یکی دیگر از راه‌هایی که برای سازماندهی و دسترسی بهتر به نوشته‌های خود می‌توانید انجام دهید استفاده از لیبل است.
شما می‌توانید لیبیل‌های مختلفی مثل خاطرات، کارهای روزانه، یادداشت‌های درسی و ... ایجاد کنید و هر کدام از نوشته های خود را به یک یا چند لیبل اختصاص دهید. این کار باعث می‌شود که بتوانید یادداشت‌های خود را دسته‌بندی کنید. البته گوگل کیپ برای دسته‌بندی نوشته‌ها امکان استفاده از رنگ‌های مختلف را هم برای هر یادداشت به شما می‌دهد.

گاهی نیاز  دارید که یک یادداشت یا انجام یک کار به شما یادآوری شود. به همین دلیل گوگل کیپ امکان قرار دادن یادآوری برای هر یادداشت را برای شما فراهم کرده است. به این ترتیب در ساعت مشخص شده این اپلیکیشن یک نوتیفیکیشن با نمایش یادداشت روی تلفن شما به نمایش در می‌آورد.


اپلیکیشن Google Keep برای دستگاه‌های مبتنی بر اندروید و iOS قابل دریافت است. همچنین این برنامه نسخه‌ای بر اساس گوگل‌ کروم دارد که می‌توانید آن را از فروشگاه کروم دانلود کنید. اما اگر دستگاهی که از آن استفاده می‌کنید سیستم عامل دیگری دارد، می‌توانید از نسخه تحت وب این برنامه استفاده کنید و به یادداشت‌های خود از طریق نسخه‌ی وب این اپلیکیشن دسترسی پیدا کنید. بلافاصله بعد از اینکه هر یادداشتی را در گوگل کیپ ثبت می‌کنید، برنامه به شکل خودکار آن را با حساب کاربری گوگل شما سینک می‌کند تا بتوانید روی دستگاه‌های مختلف به آن دسترسی داشته باشید. با این حال Google Keep به شکل آفلاین هم کار می‌کند و بعد از اتصال دستگاهتان به اینترنت، یادداشت‌ها را به حساب کاربریتان انتقال خواهد داد.

Simplenote
سیمپل نوت همانطور که از اسمش مشخص است برنامه‌ای ساده، سریع و با طراحی مینیمال است. این برنامه گزینه‌ای ساده‌تر نسبت به گوگل کیپ محسوب می‌شود. اپلیکیشن Simplenote تمرکز خود را روی یادداشت برداری با سرعت بالا در محیط کاربری مینیمال و دسترسی سریع به یادداشت‌ها روی دستگاه‌های مختلف گذاشته است. استفاده از سیمپل‌نوت در دو محیط روشن و تیره که با انتخاب خود کاربر انجام می‌شود امکان‌پذیر است. در طراحی محیط این برنامه از هیچ دکمه و خط اضافه‌ای استفاده نشده است تا سادگی آن حفظ شود.


سیمپل‌نوت تنها امکان اضافه کردن نوشته را به شما می‌دهد. هر نوشته می‌تواند حاوی تگ‌های مختلف باشد که کارکردی مشابه لیبل در گوگل کیپ دارد و از طریق آن، نوشته‌ها در دسته‌های مختلف تقسیم می‌شود. به این ترتیب می‌توانید یادداشت‌های درسی، کاری، قسمت‌هایی از کتاب، خریدهای خانه و ... را در دسته‌های جدا از هم قرار دهید. بجز لیست ترتیبی، دسترسی به یادداشت‌هایتان از طریق بخش جست و جوی این اپلیکیشن امکان پذیر است و با نوشتن هر کلمه، تمام یادداشت‌هایی که حاوی آن کلمه است برای شما به نمایش در می‌آید. یکی از قابلیت‌های کارآمد Simplenote امکان پین کردن هر یادداشت است. پین کردن این امکان را به شما می‌دهد که یادداشت خود را در بالای لیست یادداشت‌هایتان قرار دهید.

سیمپل نوت مثل گوگل کیپ از یک حساب کاربری برای همگام کردن یادداشت‌ها بین دستگاه‌های مختلف استفاده می‌کند. در نتیجه بلافاصله بعد از ایجاد هر یادداشت، آن نوشته در حساب کاربری شما ذخیره می‌شود تا بتوانید به آن روی دستگاه‌های دیگر دسترسی داشته باشید. در صورتی که به اینترنت متصل نباشید و یادداشتی در سیمپل نوت ثبت کنید، به محض اتصال به اینترنت این یادداشت با حساب کاربریتان همگام خواهد شد.


سیمپل نوت هم مثل گوگل‌کیپ امکان کار روی یادداشت‌ها را به شکل مشترک به شما می‌دهد و می‌توانید نوشته خود را برای ویرایش به صورت چند نفره با افراد دیگر به اشتراک بگذارید. اما اگر بخواهید نوشته خود را با فرد دیگری به اشتراک بگذارید سیمپل‌نوت یک لینک عمومی از آن یادداشت برایتان می‌سازد که می‌توانید آن را برای دوستان خود ارسال کنید.
یکی از برتری‌های Simplenote نسبت به گوگل‌کیپ ذخیره‌ی تاریخچه‌ی یک یادداشت است. به این ترتیب اگر به اشتباه نوشته خود را پاک کنید یا تغییری در یادداشتتان ایجاد کنید اما  از آن راضی نباشید می‌توانید نوشته خود را به نسخه‌های قبل‌تر باز گردانید. نباید فراموش کرد که سیمپل نوت از Markdown هم پشتیبانی می‌کند و با استفاده از آن می‌توانید متن‌های غنی بنویسید.
اپلیکیشن سیمپل‌نوت به صورت کد باز عرضه می‌شود و  برای دستگاه‌های مبتنی بر ios، اندروید، مک، کیندل فایر، ویندوز و لینوکس در دسترس است.

جمع بندی
تا کنون اپلیکیشن‌های مختلف و گوناگونی برای یادداشت برداری عرضه شده است که هر یک به دنبال رفع نیاز گروهی مشخص از کاربران بوده‌اند. گوگل کیپ و سیمپل نوت دو نمونه‌ی محبوب از این اپلیکیشن‌ها هستند که به صورت رایگان برای بسیاری از دستگاه‌ها قابل دریافتند.
این دو برنامه اگرچه به دنبال رفع نیازهای یادداشت‌برداری عموم کاربران هستند اما امکانات متفاوتی در اختیار کاربران قرار می‌دهند. گوگل‌کیپ با امکانات بیشتر گزینه‌ای مناسب برای پاسخگوی به کاربری با نیازهای مختلف است. در نتیجه اگر نیاز به سازماندهی یادداشتهای خود به شکل‌های مختلف و استفاده از تصویر و صدا در یادداشت خود دارید گوگل کیپ انتخاب مناسبی برای شماست. اما اگر محتوای شما فقط نوشته است و به دنبال یک برنامه سبک، با طراحی مینیمال و دسترسی آسان هستید احتمالا سیمپل نوت شما را بیشتر راضی می‌کند.


دریافت اپلیکیشن Google Keep:

 


دریافت اپلیکیشن Simplenote:

 


  • تاریخ مطلب: 2016-08-28