اسلوموشن تکنیکی است که به کمک آن می‌توان از رویدادهایی مثل شکستن شیشه، ترکیدن حباب یا عبور گلوله از یک جسم که در کسری از ثانیه اتفاق می‌افتند فیلمبرداری کرد. این تکنیک البته تنها برای چنین رویدادهایی استفاده نمی‌شود و استفاده از آن می‌تواند بسیاری از ویدیوها را جذاب کند. در ادامه با اولنز همراه باشید تا با شیوه کار اسلوموشن و ساخت آن به وسیله‌ی دوربین Yi Action آشنا شوید.

یکی از قابلیت‌هایی که امروزه بیشتر دوربین‌ها به آن مجهز هستند فیلمبرداری اسلوموشن است. کمپانی‌های مختلف روی این قابلیت مانور زیادی می‌دهند و سعی می‌کنند در ویدیوهای تبلیغاتی روی این قابلیت تاکید کنند. اما فرایند فیلمبرداری اسلوموشن به چه شکلی است و آیا می‌توان اسلوموشن را نوعی فیلمبرداری دانست؟

واقعیت این است که اسلوموشن بیشتر از آنکه حالت فیلم‌برداری باشد، یک تکنیک ساخت فیلم است. در این تکنیک، فریم‌ها با سرعت بیشتری از آنچه به نمایش در خواهند آمد فیلمبرداری می‌شوند. برای درک بهتر اسلوموشن لازم است که با دو اصطلاح فریم و فریم‌ریت آشنا باشیم.


فریم و فریم‌ریت به چه معناست؟

به هر تصویری که توسط دوربین ثبت می‌شود یک فریم گفته می‌شود. کنار هم قرار گرفتن فریم‌های مختلف منجر به ایجاد حرکت و در نتیجه ساخت فیلم می‌شود. پس فیلمی که شما مشاهده می‌کند نتیجه‌ی کنار هم قرار گرفتن هزاران فریم عکس است. حداقل تعداد تصویری که لازم است در یک ثانیه به نمایش درآید تا چشم انسان حرکت را به روانی احساس کند، 24 فریم در ثانیه است. یعنی در هر ثانیه 24 فریم پشت سر هم به نمایش در می‌آیند.  


دوربین‌ها معمولا تنظیمات مختلفی برای تعداد فریم‌هایی که در هر ثانیه ضبط می‌کنند دارند. در ساخت اسلوموشن ما فیلم را با فریم‌ریت بالا ضبط می‌کنیم و سپس آن را با فریم‌ریت پایین‌تر به نمایش در می‌آوریم. به این ترتیب اگر یک ثانیه فیلم با فریم ریت 120 را بخواهیم تبدیل به اسلوموشن کنیم کافی‌است فریم‌ریت آن را به عددی پایین‌تر تغییر دهیم. مثلا با تغییر فریم‌ریت به 30، فیلم یک ثانیه‌ای ما تبدیل به یک ویدیوی اسلوموشن 4 ثانیه‌ای خواهد شد.


چطور با دوربین اکشن شیائومی Yi Action فیلم اسلوموشن بسازیم؟

نسل اول دوربین ورزشی شیائومی یعنی Yi Action در کنار قابلیت‌های مختلف، امکان فیلمبرداری با فریم‌ریت بالا را هم فراهم می‌کند. این قابلیت باعث می‌شود که بتوانیم به کمک دوربین ورزشی شیائومی ویدیوی اسلوموشن بسازیم.

ابتدا لازم است که از بین تنظیمات ویدیوی دوربین شیائومی یکی از فریم ریت‌های 120 یا 240 را انتخاب کنید. قطعا ثبت 240 فریم در ثانیه بهترین گزینه برای ساخت ویدیوی اسلوموشن است، مخصوصا در مورد رویدادهایی که در کسری از ثانیه اتفاق می‌افتند. 


حال ما فیلمی با فریم‌ریت بالا داریم که بسته به تنظیمات انتخاب شده در هر ثانیه از آن 240 یا 120 فریم به نمایش در می‌آید.حال کافی‌ست که تعداد فریم نمایشی در هر ثانیه را به عددی پایین‌تر، مثلا 24 تغییر دهیم تا ویدیوی ما به صورت اسلوموشن پخش شود. اما نسل اول دوربین اکشن شیائومی Yi Action به شکل خودکار این کار را انجام نمی‌دهد و لازم است با استفاده از نرم افزارهای ویرایش فیلم سرعت دلخواهتان را انتخاب کنید.

ما در اولنز تغییر فریم ریت را با استفاده از نرم افزار گوپرو استودیو آموزش می‌دهیم.


نرم‌افزار گوپرو استودیو

این نرم‌افزار تولید کمپانی گوپرو است و علاوه بر ویدیوهای گوپرو می‌توان هر ویدیوی دیگری را هم با آن ویرایش کرد. GoPro Studio با هدف کمک به دارندگان دوربین‌های اکشن طراحی شده است تا بتوانند ویدیوهای خود را ویرایش کنند.

دریافت نرم‌افزار از سایت گوپرو


برای تغییر نرخ فریم توسط این نرم افزار، بعد از نصب و راه اندازی اولیه آن، ویدیوی خود را در آن باز کنید. (توجه کنید که برای دستیابی به نتیجه بهتر باید از ویدیویی استفاده کنید که با فریم‌ریت 240 یا 120 فیلمبرداری شده.)

از طریق گزینه Import New Files فایل خود را به برنامه اضافه کنید و سپس از بخش Advanced Settings/Frame Rates سرعت فریم مورد نظر خود را انتخاب کنید. لازم به ذکر است که حداقل سرعت فریم مناسب برای چشم انسان 24 فریم در ثانیه است و بهتر است پایین‌تر از آن را انتخاب نکنید. در انتها روی Add Clip To Conversion List کلیک کنید و با انتخاب Convert فایل نهایی را روی سیستم خود ذخیره کنید. حال فایل شما آماده است و می‌توانید آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید و بدون مشکل آن را به شکل اسلوموشن تماشا کنید.


در صورتی که می‌خواهید این فرایند را از طریق تلفن همراه خود انجام دهید باید از برنامه‌های ویرایش فیلم مثل VivaVideo استفاده کنید. این برنامه‌ها نیز امکان انتخاب سرعت ویدیو را در اختیارتان قرار می‌دهند. اما بیشتر آن‌ها مجانی نیستند و روی ویدیوی شما واترمارک خود را اضافه می‌کنند. به همین دلیل پیشنهاد ما استفاده از GoPro Studio به عنوان یک برنامه ساده برای سیستم عامل‌های ویندوز و مک است.  • تاریخ مطلب: 2016-08-10