یک تکنیک ساده می‌تواند عکس‌های شما را تبدیل به تصاویر جذاب و متفاوتی کند. با اولنز همراه باشید تا با تکنیک سیاره کوچک آشنا شوید.

شاید تا به حال اسم تکنیک Tiny Planet  یا سیاره کوچک به گوشتان خورده باشد. حتی اگر اسم سیاره کوچک را هم نشنیده‌اید، حتما عکس‌هایی که با این تکنیک ساخته شده‌اند را دیده‌اید. با پیشرفت تکنولوژی، کیفیت دوربین‌ تلفن‌های هوشمند پیشرفت چشمگیری داشت و این باعث شد تا عکاسی بیش از پیش همه گیر شود. امروزه هر کس می‌تواند در کمترین زمان با تلفن هوشمند خود از یک منظره عکس بگیرد و با اعمال افکت‌های مختلف در اینستاگرام یا شبکه‌های اجتماعی دیگر به اشتراک بگذارد. بین این همه عکس مشابه به هم، کمی تفاوت حتما جذاب است. در ادامه با اولنز همراه باشید تا با تکنیک Tiny Planet آشنا شوید و عکس‌های خود را تبدیل به سیاره‌ای کوچک کنید.

سیاره کوچک یک تکنیک ویرایش نرم افزاری است. در این تکنیک دو طرف عکس به شکل دایره کشیده شده و به هم متصل می‌شوند تا عکس شما تبدیل به یک سیاره شود. این کشیدگی تغییرات مختلفی روی اجزای عکس ایجاد می‌کند تا نتیجه هرچه بیشتر به سیاره‌ای کوچک شبیه شود. به همین دلیل برای ساخت سیاره کوچک نیاز به تجهیزات خاصی ندارید. کافی است که با دوربین تلفن همراه خود یک عکس بگیرید و با استفاده از برنامه‌های Tiny Planet، عکس خود را تبدیل به سیاره‌ای کوچک کنید. اگرچه اعمال این تکنیک روی هر عکس امکان‌پذیر است و نتایج متفاوتی دارد با این حال توجه به برخی نکات می‌تواند در نتیجه عکس تاثیر بگذارد:

زاویه عکس: دو طرف عکس شما در فرایند تبدیل شدن به سیاره کوچک چرخیده و به هم متصل می‌شوند به این ترتیب نیمه پایین عکس، زمین سیاره و نیمه بالای عکس، آسمان سیاره شما خواهد بود. به شکل کلی عکس‌های پانوراما پتانسیل بیشتری برای تبدیل شدن به یک سیاره کوچک دارد. مخصوصا زمانی که عکس شما به صورت 360 درجه گرفته شده است. به همین دلیل به شما پیشنهاد می‌کنیم که اگر می‌خواهید یک منظره را تبدیل به سیاره کوچک کنید به شکل پانوراما یا با زاویه باز از آن عکاسی کنید.

نسبت ارتفاع به عرض: تفاوت نسبت ارتفاع به عرض تصویر، تاثیر مشهودی بر نتیجه نهایی دارد. به همین دلیل است که بیشتر برنامه‌های ساخت Tiny Planet امکان برش تصویر و تغییر نسبت آن را به شما می‌دهند.

اجزای عکس: سیاره کوچک شما با چرخش و اعوجاج زیاد عکس ساخته می‌شود به همین دلیل میزان آسمان و زمین موجود در عکس شما در خروجی نهایی تاثیرگذار است. پیشنهاد ما این است که سعی کنید در کادر  تصویر خود آسمان و زمین یک‌دستی داشته باشید. 

عکس با سوژه انسان: از امتحان کردن نترسید! عکسی که علاوه بر طبیعت، انسان هم در آن باشد گزینه مناسبی برای تبدیل شدن به سیاره کوچک است. کافی‌ست که سوژه‌ها در جای صحیحی قرار گرفته باشند. می‌توانید یک پانوراما از تعداد زیادی انسان‌ داشته باشید یا فقط یک نفر وسط عکستان باشد. هر کدام از این تصاویر می‌توانند سیاره کوچک جذابی باشند. اما فراموش نکنید که عکس‌هایی با زاویه بازتر نتایج بهتری دارند.


در ادامه با آموزش ساخت سیاره کوچک در سیستم عامل‌های اندروید، iOS و برنامه فتوشاپ با اولنز همراه باشید.

اندروید

Tiny Planet

این برنامه دو قابلیت کارآمد دارد. شما می‌توانید یکی از عکس‌های قبلی خود را تبدیل به سیاره کوچک کنید یا با استفاده از دوربین این برنامه عکاسی کرده و عکس گرفته شده را به سیاره تبدیل کنید.

برای استفاده از دوربین گزینه Camera را انتخاب کنید و بعد از گرفتن عکس و انتخاب تیک پایین تصویر، وارد بخش تنظیمات شوید. اگر عکسی از قبل آماده دارید که می‌خواهید تبدیل به سیاره کوچک شود  Gallery را انتخاب کرده و عکس مورد نظر را وارد برنامه کنید.

بعد از اضافه کردن عکس اگر نیاز دارید عکس را Crop کنید. در غیر این صورت No Crop را انتخاب کرده و Next را بزنید. برنامه به صورت اتوماتیک عکس شما را تبدیل به سیاره می‌کند. شما می‌توانید از طریق گزینه‌های مختلف تنظیمات عکس را تغییر دهید و با انتخاب گزینه Save عکس خود را ذخیره کنید.Google Camera

گوگل با ارائه برنامه دوربین خود، ساخت سیاره کوچک را در دل قابلیت عکاسی چند طرفه Photo Sphere جای داد. 

برای استفاده از این قابلیت برنامه دوربین گوگل را باز کنید. منوی سمت چپ برنامه را با کشیدن انگشت خود از چپ به راست باز کنید و گزینه Photo Sphere  را انتخاب کنید.


با تنظیم کادر روی دایره آبی، منتظر بمانید تا عکس اول ثبت شود. بعد از آن می‌توانید کادر دوربین را در هر جهتی که می‌خواهید حرکت دهید تا بقیه عکس‌ها ثبت شوند. سعی کنید از جای خود تکان نخورید و فقط دوربین را بچرخانید تا تصویر 360 درجه‌ای از محیط ثبت کنید. بعد از گرفتن تعداد عکس دلخواه، تیک پایین برنامه را انتخاب کنید.


تصویر 360 درجه شما در مدت زمان کوتاهی ساخته می‌شود. حال با کشیدن انگشت خود از سمت راست به چپ، عکس خود را مشاهده می‌کنید. اگر تصویر 360 درجه شما قابلیت تبدیل شدن به سیاره را داشته باشد از طریق مداد پایین تصویر و انتخاب گزینه Create Tiny Planet وارد صفحه ساخت سیاره کوچک می‌شوید که با تغییر پارامترهای مختلف و انتخاب گزینه Create Tiny Planet عکس شما تبدیل به سیاره کوچک می‌شود.iOS

RollWorld

برنامه RollWorld در سیستم عامل iOS افکت سیاره کوچک را علاوه بر عکس، روی فیلم‌های شما هم اعمال می‌کند. شما برای استفاده از این برنامه می‌توانید عکس‌ها و فیلم‌هایی که قبلا گرفته‌‌اید را وارد برنامه کرده و به سیاره کوچک تبدیل کنید. همچنین با انتخاب دوربین این اپلیکیشن می‌توانید به صورت زنده نمایی که می‌خواهید از آن عکاسی کنید را در قالب سیاره کوچک مشاهده کنید. این قابلیت کمک می‌کند تا بهترین کادر را برای نمایی که می‌خوهید تبدیل به سیاره  کوچک شود انتخاب کنید.

برای استفاده از دوربین این برنامه و مشاهده زنده سیاره هوشمند می‌توانید از گزینه Camera این دوربین استفاده کنید. همچنین از گزینه‌های Video و Photo  برای وارد کردن عکس یا تصویری که قبلا گرفته‌اید استفاده کنید. با وارد کردن تصویر به برنامه، متغیرهای مختلف در اختیار شما قرار می‌گیرد که تغییر هر کدام تاثیر مجزایی بر تصویر شما خواهد داشت.
فتوشاپ

فتوشاپ یکی از قدیمی‌ترین برنامه‌ها برای ساخت سیاره‌های کوچک است. برای تبدیل عکس خود به سیاره کوچک ابتدا عکس خود را در برنامه فتوشاپ باز کنید. به بخش Image > Image Size بروید. تیک Constrain Proportions را برداشته و اندازه طول و عرض را برابر کنید.


به منوی image > Image Rotation > 180° رفته و عکس را 180 درجه بچرخانید.


وارد بخش Filter > Distort > Polar Coordinates شده و مطمئن شوید که گزینه Rectangular to Polar انتخاب شده است. حال کافی‌ست تا دکمه OK را انتخاب کنید تا عکس شما تبدیل به سیاره کوچک شود.

  • تاریخ مطلب: 2016-07-16
بر چسب: