می‌خواهید یک رویداد طولانی را تبدیل به فیلم کوتاهی  کنید؟ با آموزش ساخت فیلم تایم‌لپس در اولنز همراه باشید.

تایم‌لپس چیست؟

حتما تا کنون فیلمی از باز شدن یک غنچه، غروب یا طلوع خورشید، عبور ماشین‌ها از یک اتوبان یا روند پیشرفت یک پروژه ساختمانی  چند ساله را تنها در چند دقیقه دیده‌اید. شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که چطور چنین فیلمی ساخته شده است. چرا که فیلمبرداری برای مدت طولانی از رویدادی که با کندی اتفاق می‌افتد مشکلات مختلفی دارد. برای ثبت چنین پدیده‌های طولانی با کیفیت خوب با محدودیت تمام شدن حافظه و باتری دوربین مواجهیم. تایم‌لپس تکنیک مناسبی است که می‌توانیم برای ثبت این پدیده‌ها از آن استفاده کنیم.

تایم‌لپس چطور کار می‌کند؟

عکاسی تایم‌لپس به نوعی مخالف تصویربرداری اسلوموشن است. در عکاسی تایم‌لپس ما فاصله زمانی مشخصی برای دوربین تعیین می‌کنیم تا در آن فواصل، شاتر به صورت اتوماتیک زده شود و تصویر ثبت گردد. مثلا برای عکاسی تایم‌لپس از یک رویداد 1 ساعته کافی است که فاصله بین هر عکس را 1 ثانیه قرار دهیم تا دوربین هر 1 ثانیه یک فریم ثبت کند. بعد از گذشت 1 ساعت ما 3600 فریم متوالی از یک رویداد خواهیم داشت. حال کافی‌ست که این 3600 فریم را به وسیله برنامه‌های ساخت تایم‌لپس با سرعتی مشخص کنار هم قرار دهیم تا فیلم تایم‌لپسی با سرعت زیاد از رویداد مورد نظر داشته باشیم. با این روش کل 1 ساعت را در مدت زمان کوتاهی نمایش داده‌ایم. تایم‌لپس در واقع یک تکنیک عکاسی است و با هر دوربینی می‌توان آن را اجرا کرد.

چه نکاتی را باید هنگام عکاسی تایم‌لپس رعایت کرد؟

ممکن است اولین باری که یک فیلم تایم‌لپس می‌سازید نتیجه برایتان چندان جذاب نباشد. اما نا امید نشوید. چرا که با رعایت چند نکته کوچک می‌توانید فیلم‌های فوق‌العاده‌ای بسازید. 

1- صبر: پیش از هرچیز برای ساخت یک فیلم تایم‌لپس باید حوصله کنید. تکنیک تایم‌لپس با کوتاه کردن یک رویداد طولانی، زمان را فشرده می‌کند. به همین دلیل لازم است که شما زمان کافی برای ثبت آن رویداد صرف کرده و به اندازه کافی فریم ثبت کنید تا نتیجه، فیلمی جذاب باشد. پس بیش از 2، 3 دقیقه وقت بگذارید تا بهترین خروجی را بدست آورید. 

2- انتخاب سوژه: برای انتخاب سوژه به این فکر کنید که عکاسی پیاپی و نمایش آن سوژه چه نتیجه‌ای خواهد داشت. سوژه‌هایی که حرکت بسیار کمی می‌کنند سوژه‌های مناسبی برای تایم‌لپس نیستند. مثلا ساخت تایم‌لپس از یک منظره طبیعی که گاهی باد یک شاخه را تکان می‌دهد انتخاب مناسبی نیست. اما اگر از این منظره هنگام غروب خورشید و جابجایی ابرها فیلم تایم‌لپس بسازید نتیجه کار فیلم جذابی خواهد شد.

3- دوربین ثابت باشد یا متحرک: توجه کنید که می‌خواهید در حین حرکت عکاسی تایم‌لپس کنید یا دوربین را در جایی ثابت قرار دهید. ساده‌ترین راه قرار دادن دوربین در موقعیتی ثابت است. شما می‌توانید برای ثابت نگه داشتن دوربین از سه پایه استفاده کنید تا کادر شما تغییری نکند. اما گاهی تصمیم می‌گیرید که در حرکت، مثلا در حین راه رفتن یا دوچرخه سواری فیلم تایم‌لپس بسازید. در این شرایط لازم است دوربین کمترین جابجایی را داشته باشد. همچنین باید از برنامه‌ای برای ترکیب عکس‌ها استفاده کنید که مجهز به استابیلایزر (تثبیت کننده تصویر) باشد تا حرکت‌های دوربین را از بین ببرد. پایه‌های 360 درجه مخصوصی نیز برای عکاسی تایم‌لپس ساخته شده‌اند که در مدت زمان مشخص و با درجه‌بندی متفاوت دوربین را می‌چرخانند که ترکیب جذابی از حرکت و تکنیک تایم‌لپس خواهد بود. می‌توانید این پایه 360 درجه را از اولنز تهیه کنید.

4- تنظیمات دوربین: برخی دوربین‌ها تنظیمات حالت عکاسی تایم‌لپس دارند. با این حال دوربین‌هایی که این حالت را ندارند هم به وسیله تجهیزات جانبی یا برنامه‌های مختلف به این قابلیت مجهز می‌شوند. معمولا شما با دو اصطلاح interval و Length در طول عکاسی تایم‌لپس مواجه خواهید بود. Interval به معنی فاصله زمانی بین هر عکس است و Length مدت زمان ویدیوی نهایی را مشخص می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم برای ثبت سوژه‌هایی که سریع‌تر حرکت می‌کند فاصله زمانی کمتری انتخاب کنید (مثلا 1 ثانیه) و برای سوژه‌هایی که حرکت کندتری دارند فاصله زمانی بیشتر را انتخاب کنید. یکی دیگر از تنظیمات مهم، تنظیم فوکوس و نوردهی است. تصور کنید می‌خواهید برای 3 ساعت از یک منظره عکاسی تایم‌لپس کنید. در این مدت حتما منبع نور  تغییر خواهد کرد. پس بهتر است تنظیمات دوربین و فوکوس را به صورت دستی انتخاب کنید تا تغییر منبع نور (مثلا غروب خورشید) روی فیلم تایم‌لپس شما تاثیر نگذارد.

حالا همه چیز آماده است تا ساخت فیلم تایم‌لپس را شروع کنیم. در ادامه با اولنز همراه باشید و با نحوه عکاسی و ساخت فیلم تایم‌لپس با استفاده از دوربین شیائومی YI  Action ، تلفن‌های اندرویدی، iOS و ویندوز فون آشنا شوید. 

چطور با دوربین شیائومی YI Action عکاسی تایم‌لپس کنیم؟

اگر شما هم یکی از دارندگان دوربین اکشن شیائومی هستید، دوربینی کوچک اما قدرتمند با قابلیت‌های مختلف عکاسی و فیلمبرداری در اختیار دارید. اما یکی از قابلیت‌‌هایی که توجه کمتری به آن می‌شود عکاسی تایم‌لپس و ساخت فیلم با این روش است. اگر چه نتیجه حاصل در این روش فوق العاده است اما بسیاری از دارندگان دوربین YI Action با این قابلیت آشنا نیستند. شیائومی در دوربین Yi Action خود با قرار دادن قابلیت عکاسی با فواصل زمانی مشخص امکان ساخت فیلم تایم‌لپس را فراهم کرده است. 

برای شروع ساخت فیلم تایم‌لپس وارد برنامه YI Action  شوید.

از روی برنامه YI Action حالت فیلمبرداری تایم‌لپس را انتخاب کنید. همچنین تنظیمات interval و Length را انجام دهید. حال با انتخاب گزینه فیلمبرداری، ثبت عکس‌های متوالی با فاصله زمانی مشخص شده آغاز می‌شود. بعد از اتمام، عکس‌های گرفته شده به شکل خودکار تبدیل به فیلم می‌شوند.

  

همانطور که دیدید مراحل تبدیل عکس‌ها به فیلم در دوربین شیائومی به شکل خودکار انجام می‌شود اما اگر می‌خواهید این فرایند را به شکل دستی انجام دهید کافی است بجای حالت فیلمبرداری تایم‌لپس، حالت عکاسی تایم‌لپس را انتخاب کنید و فاصله زمانی بین هر عکس را مشخص کنید. شما در این حالت مجموعه عکس‌های متوالی خواهید داشت که می‌توانید بعد از ویرایش، آن‌ها را به وسیله برنامه‌های مختلف تبدیل به ویدیوی تایم‌لپس کنید. 


چطور با دستگاه‌های اندرویدی فیلم تایم‌لپس بسازیم؟

برنامه‌های مختلفی برای سیستم عامل اندروید وجود دارد که به وسیله آن‌ها می‌توانید فیلم تایم‌لپس بسازید. برنامه‌های ساخت تایم‌لپس در تلفن‌های هوشمند به دو روش کار می‌کنند. برخی از این برنامه‌ها در حالت فیلمبرداری قرار می‌گیرند و تصویر را ضبط می‌کنند، سپس فریم‌هایی از فیلم جدا کرده و آن‌ها را تبدیل به تایم‌لپس می‌کنند. اما برخی برنامه‌های دیگر به شیوه معمول با فاصله زمانی مشخص از سوژه عکاسی کرده و عکس‌ها را تبدیل به فیلم می‌کنند. 

ما در اینجا 3 برنامه Lapse it و PicPac و Microsoft Hyperlapse را برای سیستم عامل اندروید به شما معرفی می‌کنیم.

Lapse it

برنامه Lapse it را  دانلود کنید.

برای ساخت ویدیو تایم‌لپس گزینه New Capture  را انتخاب کنید.

 

سپس از بخش تنظیمات می‌توانید فاصله بین هر عکس و تنظیمات مختلف دیگر را مشخص کنید، بعد از انجام تنظیمات کافی است که گزینه Capture را برای ثبت عکس‌ها انتخاب کنید:


در مرحله نهایی می‌توانید افکت‌های مختلفی روی تصاویر اعمال کنید و یا به فیلم خود موسیقی اضافه کنید. فیلم نهایی با فشردن Render آماده می‌شود.

 


PicPac

این برنامه گزینه‌های بیشتری در اختیار شما قرار می‌دهد. از طریق PicPac علاوه بر ساخت تایم‌لپس به شکل معمول می‌توانید ویدیوها و عکس‌هایی که قبلا گرفته‌اید را هم تبدیل به فیلم تایم‌لپس کنید. توجه داشته باشید که عکس‌ها و فیلم‌هایی که قبلا گرفته‌اید باید قابلیت تبدیل شدن به فیلم تایم‌لپس را داشته باشند.

 

 


اگر می‌خواهید در حال حرکت فیلم تایم‌‍لپس بسازید، کادر تصویر تکان‌های زیادی خواهد داشت. به همین دلیل می‌توانید از برنامه هایپرلپس مایکروسافت برای ساخت فیلم خود استفاده کنید. این برنامه مجهز به قابلیت استابیلایزر است و تکان‌های تصویر را تصحیح می‌کند.

 چطور با دستگاه‌های iOS فیلم‌ تایم‌لپس بسازیم؟

iOS از نسخه 8 خود عکاسی تایم‌لپس را به قابلیت‌های دوربینش اضافه کرد. اگر شما از کاربران دستگاه‌های اپل هستید بدون برنامه جانبی می‌توانید فیلم تایم‌لپس بسازید.

برای ساخت تایم‌لپس در iOS برنامه دوربین خود را باز کنید و روی حالت تایم‌لپس قرار دهید.

 


بعد از تنظیم فوکس و نوردهی انگشت خود را روی تصویر نگه دارید تا علامت AE/AF LOCK ظاهر شود. با ظاهر شدن این علامت فوکوس و نوردهی شما در طول عکاسی تایم‌لپس ثابت باقی می‌ماند. حال کافی است که دکمه قرمز ضبط تصویر را فشار دهید تا تصویربرداری تایم‌لپس آغاز شود. 

اما برنامه قابلیت اعمال تنظیمات به شکل دستی را به شما نمیدهد و تمام فرایند خودکار انجام می‌شود. ما دو برنامه دیگر را به شما معرفی می‌کنیم تا بتوانید با استفاده از آن‌ها کنترل بیشتری روی فیلم تایم‌لپس خود داشته باشید.


Instagram Hyperlapse

طراحی و توسعه این برنامه را اینستاگرام انجام داده است. کار کردن با Instagram Hyperlapse  بسیار راحت است و مجهز به 2 قابلیت مهم تعیین سرعت فیلم نهایی و استابیلایزر است. این برنامه می‌تواند فیلم‌های تایم‌لپس را تا 12 برار سریع‌تر کند. همچنین با قابلیت استابیلایزر خود حرکت‌های تصویر را از بین می‌برد و تقریبا کادری ثابت را در فیلم نهایی ایجاد می‌کند.

 


Osnap!

Osnap! برنامه دیگری است که با استفاده از آن بیشترین کنترل را روی فیلم تایم‌لپس خود خواهید داشت. این اپلیکیشن یکی از کامل‌ترین برنامه‌های ساخت تایم‌لپس در آیفون است و تنظیمات مختلف را در دسترس شما قرار می‌دهد. 

با باز کردن برنامه و انتخاب گزینه New Project می‌توانید یک پروژه جدید برای برنامه تعریف کنید و از قسمت Adjust Setting تنظیمات مختلف تایم‌لپس خود را انجام دهید. شما با استفاده از این برنامه می‌توانید پروژه‌های تایم‌لپس مختلفی تعریف کنید و برای هر کدام امکان یادآوری قرار دهید. این قابلیت به شما کمک می‌کند که از رویدادهایی مثل ساخت یک ساختمان که در مدت زمان طولانی اتفاق می‌افتد ویدیوی تایم‌لپس بسازید.

  

  

 چطور با دستگاه‌های ویندوز فون فیلم‌ تایم‌لپس بسازیم؟

هایپرلپس مایکروسافت برنامه مطمئنی برای سیستم عامل ویندوز فون است که با استفاده از آن می‌توان فیلم تایم‌لپس ساخت. یکی از قابلیت‌های خوب این برنامه ساخت تایم‌لپس با استفاده از فیلم‌هایی است که قبلا گرفته‌اید. همچنین امکان انتخاب تبدیل فیلم با سرعت پخش تا 32 برابر در این برنامه وجود دارد.  همانطور که پیشتر هم اشاره شده این برنامه به قابلیت استابیلایزر مجهز است و تکان‌های حاصل از حرکت دوربین را به شکل خودکار حذف می‌کند.

 

   • تاریخ مطلب: 2016-07-16
بر چسب: